Türkiye'de Havacılık Tarihi

Havacılığa İlgi Duyanlar İçin Mutlaka Okunması Gereken Havacılık Kitapları

Savaronna uzmanları Havacılık Alanında en çok okunan romanları sizler için bir araya getirdi! Havacılığa ilgi duyuyor fakat ‘’havacılık kitapları arasından hangisini okumalıyım?’’ sorusuna bir cevap arıyorsanız, cevap sizin için hazırlanan bu özel listede!

Sizde beğendiğiniz ve listemize eklememizi istediğiniz kitapları yorum olarak bize iletebilir bizimle beraber dinamik bir havacılık okuma listesi oluşturabilirsiniz.

En İyi Havacılık Kitapları

Wright Kardeşler, David McCullough

Wright Kardeşlerin oldukça etkileyici hayat hikayesini bir de buradan dinleyin! 1903 yılında dünyaya gelen Wilbur ve Orbille Wright’in hayatını ve onların dünyanın kaderini değiştiren keşiflerini detaylı bir şekilde okumak, eminiz ki havacılığa meraklı olan herkesin ilgisini çekecek.

Aslında bakarsanız Wright Kardeşler’in pek de uçakla bir ilgileri yoktu. Onların temel ilgi alanlarını bisikletler oluşturuyordu. Bu alanda eğitim almamış olsalar da başarılı bisiklet tasarımları yapıyor ve pek çok alanda sürekli araştırma / geliştirme çalışmalarını sürdürüyorlardı. Wright Kardeşler, alışkın olduğumuz pek çok öyküdekine benzer olarak, gelişimlerini devam ettirirken maddi koşulları oldukça yetersiz bir evde yaşamaya devam ettiler. Elektrik ya su tesisatının olmadığı bir ev, yaşam standartlarının epey düşük olduğu bir günlük rutin. Fakat tek bir detay, onların entelektüel meraklarını ve araştırma isteklerini canlı tutmaya yetiyordu: Babaları tarafından temin edilmiş onlarca kitap ve bu kitapların içindeki onlarca bilgi.

WrightKardeşler kitap

Wright Kardeşler kitabını okuduğunuzda günümüzün en değerli havacılık aracının, uçağın, nasıl icat edildiğine adım adım tanık olma şansı yakalayacaksınız. Havacılığa ilgili olan herkes için benzersiz bir kitap!

Bir Teyyarecinin Anıları, Vecihi Hürkuş

Her iyi okuyucunun mutlaka ismini duymuş olduğu Vecihi Hürkuş’un kitabına göz atalım: Bir Tayyarecinin Anıları! Bu kitap, özellikle Türkiye’de havacılığın dönemsel özellikleri ve gelişimi hakkında bilgi edinmek isteyenlerin ilk tercihlerinden biri olmalı. Vecihi Hürkuş, tek başına adeta Türkiye’deki belirli bir havacılık dönemini temsil ediyor. 6 Ocak 1896-16 Temmuz 1969 tarihleri arasında yaşamış olan Hürkuş, hem bir pilot, hem bir uçak mühendisi, hem de bir idareci olarak çalışmaktaydı. Üstelik bizzat Kurtuluş Savaşı’na da katılmış olan genç pilotun sivil havacılık tarihine adını altın harflerle yazdırdığını söylemek de mümkün.

Bir Tayyarecinin Anıları

İsminden de anlaşılabileceği üzere kitap bir anı kitabı ve doğrudan Hürkuş tarafından kaleme alınmış. Bir dönem Ruslara esir düşen, bir dönem Balkan Savaşlarında aktif rol oynayan Pilot Astsubay’ın ağzından ‘’zor zamanlarda havacılık’’ dersi almak isteyenler için, Bir Teyyarecinin Anıları mükemmel bir seçenek olacaktır.

Temel Havacılık, M.Bahattin Adıgüzel

Havacılığı bilimsel bir dil ile en temelinden başlayarak öğrenmek isteyenlerden misiniz? Sizin için pek çok okulda tavsiye edilen oldukça değerli bir kaynak bulduk. Son Çağ Yayınları tarafından basılan bu kitap, adeta bir ders kitabı niteliğinde. Dolayısıyla havacılık ile hobi olarak ilgilenenler de bu alanda profesyonel kaynak desteği alanlar da bu kitabı oldukça tatmin edici bulacaklar.

Temel Havacılık, M.Bahattin Adıgüzel

Temel havacılığın kavramlarını keşfetmek ve havacılık ile ilgili mesleki ve teorik önemli bilgileri detaylı bir şekilde edinmek için Adıgüzel’in bu kitabı oldukça yararlı olabilir. Belli dönemlerde kitabın baskısı tükense de, ürünün yeniden basılmasını bekleyebilir ya da ikinci el kitap satan platformlardan ürünü hemen temin edebilirsiniz.

Türkiye’de Tayyarecilik ve Balonculuk Tarihi, Süreyya İlmen

 Tarihe meraklı mısınız? Eğer bir havacılık öğrencisiyseniz ya da bu alanda görev yapmak istiyorsanız, çalıştığınız alanın tarihini bilmeniz de son derece önemli. Bu, mesleğe, havacılıkta kullanılan araçlara hakimiyetinizi arttıracak ve mesleki doyumunuzu birkaç katına çıkaracaktır. Özellikle Türkiye’de havacılık tarihi detaylarını daha yakından gözlemlemenizi sağlayacak olan bir kitap ile geldik. Türkiye’de Tayyarecilik ve Balonculuk Tarihi, son derece ilk kez Hilmi Yayınevi tarafından 1947 yılında piyasaya sürüldü.

Türkiye’de Tayyarecilik ve Balonculuk Tarihi

Kitabın ilk baskısı şu aralar Müzayedelerde satılacak kadar değerli. Öyle ki, baskı içerisinde özel resimler, şekiller ve vesikalar bulunuyor. Türkiye’deki havacılığın ve havacılık araçlarının gelişimini keşfetmek ve modellerin bizzat çizili hallerini arşivden görmek isteyenlere Hatıralarım: 1 serisine ait bu kitap mükemmel bir seçenek.

Bu kitabı okuduğunuzda, Türkiye Havacılık Tarihi’nin beş önemli tarihsel olaya bağlı olarak anlatıldığını fark edeceksiniz. Bu olaylar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Balkan Savaşı öncesi ve sırası
  2. Balkan Savaşı sonrası
  3. Dünya Savaşı
  4. Kurtuluş Savaşı
  5. Cumhuriyet dönemi

Bulutların Üstüne Tırmanırken: THY, Bir Dönüşüm Öyküsü, Cem Kozlu

Türk Hava Yolları’nın dünya çapında elde ettiği başarıların ne kadar büyük olduğunu havacılıkla ilgilenen neredeyse herkes biliyor. Peki, bu başarı nasıl elde edildi? Adım adım dünya standartlarında hizmet ve teknoloji kalitesine erişen bu şirket bunu nasıl başardı? İşte tam olarak bu sorunun yanıtını merak edenler için Bulutların Üstüne Tırmanırken kitabını önermek istedik!

Bulutların Üstüne Tırmanırken - havacılık kitapları

Cem Kozlu tarafından kaleme alınan bu kitap, Türkiye’nin özelinde ve dünyada yaşanan gelişmeler çerçevesinde THY’nin nasıl yıldız gibi parladığını masaya yatırıyor. Üstelik bunu yalnızca havacılık alanındaki teknolojik gelişmeleri inceleyerek değil, aynı zamanda 11 Eylül, Asya Krizi gibi siyasi ve sosyal krizleri de inceleyerek yapıyor.

Turkish Airlines’ı daha iyi tanımanıza yardımcı olacak bu kitabı satın alarak, hem detaylı bir tarihçe elde etmiş olacaksınız, hem de dünya standartlarında başarı elde eden firmanın karşılaştığı temel problemleri yakından tanımış olacaksınız. Türk Havacılık Tarihi’nin modern dönemlerini keşfetmek için de mükemmel bir fırsat!

Türk Hava Harp Sanayii Tarihi, Osman Yalçın

Türkiye’de havacılık sektörünün bir hizmet sektörü olarak nasıl geliştiğine aşina olabilirsiniz. Peki bir üretim ve sanayi sektörü olarak Türkiye’de havacılığın akıbeti nedir? Neleri üretebiliyoruz, neleri dışardan almak durumundayız? Fabrikalarımız neler yapabiliyor ve ne zaman kuruldular? Havacılık sanayisini yakından tanımasını sağlayacak bu kitap, Türkiye ekonomi tarihi hakkında da bilgi sahibi olmanıza olanak tanıyacak.

Türk Hava Harp Sanayii Tarihi - havacılık kitapları

Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından piyasaya sürülmüş olan bu kitap Osman Yalçın tarafından yazıldı. Kitap, Cumhuriyetin ilk yıllarında oldukça kısıtlı olanaklarla başlayan uçak üretimini konu aldıktan sonra, İkinci Dünya Savaşı’na kadar sürecin nasıl devam ettiğini anlatıyor. Devletin harp sanayi konusundaki politikası neydi? Dış güçler bu sürece nasıl bir etki etti? Özel şirketler bu rekabet ve üretim zincirleri üzerinde nasıl bir etkiye sahip oldu?

Tüm bu soruların yanıtlarını bulabilmek için üçüncü baskısını da çıkaran bu kitap iyi bir seçenek. Üstelik Havacılık temelli pek çok bölümde bu kitap Havacılıkla ilgili yardımcı kaynak olarak kullanılıyor.

Havacılık ile ilgili son gelişmeler ve en kapsamlı bilgiler için buraya tıklayın ve diğer blog içeriklerine göz atın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu