Havadan Bilgiler

Uçak Yakıtı ”Kerosen” Nedir? Uçaklarda Yakıt Kullanımına Dair Her Şey

Gazyağı olarakta bildiğimiz ”Keroson” ”Kerosene”parafin, lamba yağı, ve kömür yağı olarak da Türkçe’de kullanılmaktadır. Savaronna uzmanları olarak elbette bu yağın ‘‘uçak yakıtı” olarak kullanımı üzerinde duracağız.

Business Aviation Leaders And Sustainable Aviation Fuel Meet in Davos | Flying

Kerosen Etimolojisi: : κηρός ( keros ) ” balmumu ” olarak kullanılan kelime, 1854’de ticari bir marka tarafından tescil edilmiştir.

Bilimsel ve endüstriyel olarak farklı alanlarda kullanılan Kerosen, günümüzde havacılıkta en önemli bileşenlerden biri. Dünyada özellikle Asya bölgesinde dıştan takma motorlar ve motosikletler içinde kullanılan bu yakıt genel olarak dünyanın genelinde havacılık için kullanılmaktakdır.

Dünyada genel olarak Kerosen tüketimi günde 1.2 milyon varili geçmektedir.

Gazyağı ve benzin arasında karışıklık olmamak için ülkeler genelde gaz yağı rengini ve kaplarını benzinden farklı olarak kullanmaya dikkat eder.

Uçaklarda Kullanılan Yakıt Tipi Kerosen Nedir?

JET yakıtı olarak bildiğimiz ve ana maddesi kerosenden oluşan yakıt türü jet motorlu yolcu ve kargo uçaklarında kullanılmaktadır.

Kerosen’e uçak yakıtı denmesinin sebebi JET yakıtı maddesinin ana bileşenini oluşturan, hidrokarbon sıvısı olmasından kaynaklanmaktadır.

Ham petrolün 150°C ile 270°C arasında damıtılmasıyla oluşur. Benzinden farklı olarak daha zor alev alır fakat ısı derecesi daha iyidir.

Jet yakıtı için iki farklı tip bulunur. Bunlar Jet A ve Jet B olarak ikiye ayrılır. Kalite ve donma noktası gibi konulara göre farklılık gösterir. Jet B’nin günümüzde daha çok askeri operasyonlar ya da kötü hava durumları için Jet A’nın ise sivil uçuşlar ve normal hava şartları için kullanıldığını görürüz.

Kerosen’in Diğer Yakıt Türlerine Göre Avantajları ve Zararları Nelerdir?

Avantajları

 • Diğer fosil yakıtlara göre daha temiz yanma
 • Gazdan daha az yanıcı
 • Düşük sülfür
 • Güvenli ve verimli
 • Sağlık açısından daha güvenilirdir.
 • Rivayete göre Kerosen’in bulunmaması durumunda balinaların sonu gelebilirdi.

Dezavantajları

 • Ev tipi ısıtma yağı da dahil olmak üzere fosil yakıtlar, doğrudan küresel ısınmaya atfedilen karbondioksit gibi ‘sera gazları’ salgılar.
 • Çevresel ayak izi
 • Petrol sızıntılarının çevre, yaban hayatı ve ekosistemler üzerinde yıkıcı etkileri olabilir ve olmuştur. Sıkı sektör düzenlemeleri, yönergeleri ve uygulamaları ile bunlar nadirdir ancak yine de devam eden bir tehdit olmaya devam etmektedir
 • Yenilenemez ve kullanılmış yağın geri dönüşümü zordur

Uçaklar Neden Benzin Yerine Kerosen Kullanır?

Cessna gibi küçük uçaklardan Airbus A380 gibi büyük çift motorlu jetlere kadar tüm yanmalı uçakların çalışması için çoğunlukla kerosen yakıtı kullanılır.

Kerosen dışında havacılıkta kullanılan farklı yakıt tipleri var olsa da kullanım alanı oldukça azdır.

Peki neden Kerosen Havacılıkta Kullanılıyor?

Aviation fuel - Wikipedia

Alt Donma Noktası

Kerosenin alt donma noktası benzine göre daha düşüktür. Bu da onu daha soğuk havalarda daha kullanışlı yapar. Kerosen aslında petrol bazlı hidrokarbonlar ve başka bileşiklerin birleşiminden oluşur.

Bu nedenle tam donma noktası değişiklik gösterebilir fakat çoğu zaman benzine göre daha alt donma noktalarında olduğunu kabul ederiz.

Daha Yüksek Parlama Noktası

Kerosen’in daha düşük donma noktası özelliği dışında bir diğer özelliği yüksek parlama noktalarına sahip olmasıdır. Bu yanıcı bir kimyasalın veya maddenin tutuşup buhara dönüşme sıcaklığı için kullanılan bir ifadedir.

Daha yüksek parlama noktasına sahip olan Kerosen, benzinden daha yüksek güç ve verimlilik sağlar. Bu nedenle uçaklarda kullanılmak için daha uygun olurlar.

Types of Airplane Fuel Used Today (Commercial, Military, Private) - Aircraft Compare

Eskiden uçaklarda yakıt türü olarak benzin kullanılabiliyordu fakat modern dünyada havacılık uzmanları tarafından en ideal seçeneğin Kerosen olarak gösterildiğini hava yolu firmalarının ve Uluslararası standartların da buna göre olduğunu belirtmek gerekiyor.

Düşük Viskozite

Kerosen’i uçuş operasyonlarında daha ideal yapan önemli özelliklerde biri daha daha düşük viskoziteye sahip olmasıdır. Peki bu ne anlama geliyor?

Düşük viskozite sahibi yakıtlar benzirn kadar kalın ya da yapışkan bir yapıya sahip değillerdir. Bu tür yapılar uçakların motorlarını tıkayabilir ya da verimi düşürebilir.

Types of Airplane Fuel Used Today (Commercial, Military, Private) - Aircraft Compare

Kerosen, benzine göre daha düşük donma noktasına sahip olduğundan, uçuş sırasında benzine göre daha sulu ve daha az viskoz kalır. Doğal olarak soğuk sıcaklıklara sahip yüksek rakımlarda bile, gazyağı minimum viskoziteye sahiptir ve uçağın motorunda ve bağlı bileşenlerinde kolayca hareket etmesini sağlar.

Daha Ucuz!

Boeing, Airbus firmalarının Amiral uçaklarının saatte 10 ile 11 ton yakıt harcadığını düşünürsek, maliyetin benzinle hesaplandığında çok yüksek bir rakam çıkacağını tahmin edebiliriz. Kerosen benzine göre daha ucuzdur bu nedenle maliyet açısından da benzinden daha ideal bir yakıt türüdür.

Is jet fuel the same as kerosene? - Quora

Jet Yakıtı Otomobillerde Kullanır Mı?

Jet yakıtları otomobillerde kullanılır fakat otomobil motorunun dizel olması gerekir. Jet yakıtı ve dizel yakıt birçok açıdan birbirine benzer performans göstermektedir. Fakat Savaronna olarak jet yakıtını dizel araçlarınızda kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. 🙂

1 Litre Jet Yakıtı Fiyatı Ne Kadar?

Yurt içinde litre fiyatı 1.8TL olurken yurt dışı uçuşlarda KDV olmaması nedeniyle fiyatlar daha uygun olmaktadır.

Helikopterlerin Yakıt Türü Nedir?

Helikopterler yakıt türü olarak Helımıx kullanmaktadır.

Uçak Yakıtı Neden Oluşur?

Uçak yakıtlarının ana maddesi Kerosendir. Jet A ve Jet B olarak ikiye ayrılır.

1 Litre Jet Yakıtı Kaç Kilodur?

Jet A1 yakıtının kilosu 0.775kg/lt ile 0.840kg/lt arasında değişir.

Uçak Yakıtı Mazot Mudur?

Hayır uçak yakıt türü mazot değil Kerosendir.

1 Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Harcar?

Ortalama bir yolcu uçağı saniyede 1.2 litre harcar. 1 Saatlik yolculukta ortalama 4320 litre yakıt kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu