Havadan Bilgiler

Uçak Korkusu Nasıl Yenilir?

Uçak Korkusunun Nedenleri :

Uçak korkusu genellikle çeşitli faktörlerin birleşiminden kaynaklandığından, uçma korkusunun belirli bir nedeni yoktur. Yükseklik korkusu genetik olarak kalıtsal olabilir veya ebeveynleri uçaktan korkan çocuklar bunu model alabilir. 

Uçak kazalarını veya diğer olayları gösteren medyaya maruz kalma da bir rol oynayabilir. Genellikle insanlar, uçakların üzerinde hiçbir kontrolleri olmadığını tanımadığı iki kişinin onu uçurduğunu düşündükleri için uçmaktan korkarlar. 

Kişi ne kadar uzun süre uçmaktan kaçınırsa, bu korku o kadar artabilir. Bazen bu korku, kusma korkusu, yükseklik korkusu veya kapalı alan korkusu gibi diğer fobilerle de ilişkilendirilebilir. Bazen bu özel fobiler üzerinde yoğunlaşmak, uçak korkusunun çözülmesine yardımcı olabilir.

uçak korkusu

Uçak Korkusunun Fiziksel Belirtileri Nelerdir?

  • Artan kalp atış hızı
  • Soğuyan eller
  • Titreme
  • Mide Bulantısı
  • Nefes Darlığı
  • Boğulma Hissi

Bunlar, bir kişi uçmayı düşünürken, bir uçağa binmek üzereyken veya uçarken ortaya çıkabilir.

Uçak Korkusu İçin Bazı Veriler

Öncelikle yapılan bir araştırmaya göre kara ulaşımı ile bir kazada ölme olasılığı 7.6 milyonda 1 iken bir uçak kazasında ölme olasılığı 52.6 milyonda 1 dir. Yine bir diğer istatistik verilere göre geçtiğimiz yıl ölümle sonuçlanan 20 uçak kazası yaşandı. Dünya genelinde 39 milyon uçuşu baz alırsak kaza oranının 2 milyon uçuşta 1 olduğunu görebiliriz. Bu da hava taşımacılığının ne kadar güvenli bir seyahat olduğunun göstergesidir.

Yine başka bir veri ile alakalı, yabancı bir şirketin yaptığı araştırmada bir ülkenin vatandaşlarından 2000-2009 yılları arasında her yıl ortalama 548 kişi öldü. Ancak bunlardan yüzde 85i özel uçak kazalarında meydana geldi. Yani sadece ticari uçakla uçarsanız emin ellerdesiniz demektir. 

Başka bir örnekle,  ölümcül uçak kazasının en fazla yaşandığı yer Amerika’dır.1945-2018 yılları arasında toplam 10.791 kişi hayatını kaybetti. Bu verilere dayanarak, sadece Amerika’da milyar yolcu mili başına 0.07 ölüm oranı var. Bu da şu anlama geliyor: Amerika’da bir vatandaş her gün 500 mil (yaklaşık 800km) uçsa 85 binde 1 ölüm riski bulunuyor.

Türkiye ölüm oranları açısından ilk 10 da değildir. Yine Türkiye için bu oranın ne kadar çok alt seviyelerde olacağını tahmin edebilirsiniz.

Türbülans hakkındaki gerçek

Yolcuların en çok korktuğu şey türbülans olsa da, uçaklar artık türbülansın uçağın düşmesine neden olmayacak şekilde inşa edildi: Türbülansla ilgili yaralanmaların çoğu, emniyet kemerlerinin açılmamış ve düşen bagajların sonucudur. Türbülansın çok korkulacak bir şey olmadığını buradaki yazımızdanda okuyabilirsiniz.

Türbülansla ilgili son uçak kazası 1966 yılında meydana geldi. O zamanki teknolojiyle şuan ki teknolojinin arasında dağlar kadar fark var.

Uçak Korkusu İçin Ne Yapabilirim

Kabullenin – Uçak korkusunu tedavi etmenin ilk adımı, korkunun mevcut olduğunu kabul etmektir. Uçmak birçok insanın yaptığı bir şey olduğu için, insanlar genellikle uçak korkusu hakkında konuşamayacak kadar utanırlar. Bu tür korkuların birçok insanı etkilediğini unutmayın, bu yüzden yalnız değilsiniz. Arkadaşlarınızdan ve meslektaşlarınızdan kaçının aynı korkularla mücadele ettiğine şaşırabilirsiniz. Bu korkunun üstesinden gelen ve sizin için bir cesaret verici olabilecek insanlar bulabilirsiniz.

Bilinçlenin –  Bilgi güçtür çünkü mantıksız düşüncelere gerçekler olmadan meydan okuyamazsınız. Örneğin, türbülans korkunuz varsa, türbülansın ne olduğunu öğrenmek daha sakin hissetmenize yardımcı olacaktır. Uçmanın ne kadar güvenli olabileceği hakkında çeşitli yazılar ve videolar izleyebilirsiniz.

Her şeyi olabildiğince yavaş yapın – Havaalanına gitmek, check-in yapmak, uçağa binmek. İşin püf noktası, uçağa yaklaşmanın stressiz olmasını sağlayarak kendinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Uçuşun gerçek amacını asla unutmayın , çünkü uçağa binmek başlı başına bir amaç değildir. Tatil için mi? Arkadaşlarınızla veya ailenizle güzel zamanlar mı geçirmeye mi? Uçak sizi mutlu olacağınız o hedefe ulaşmanız için sadece bir araç.

Kendinizi meşgul edin, İzlenimlerinizi yazmaya çalışın, oyunlar oynayın (Candy Crush veya bulmacalar zihni güzelce meşgul eder) veya yanınızda oturan başka bir yolcuyla sohbet edin.

Esas nokta, uçmak bir amaca yönelik bir araçtır.Uçmanın ne yapmanıza izin verdiğine odaklanın. Belki de çok sevdiğiniz bir arkadaşınızı ya da gitmek istediğiniz bir tatili sırf bu yüzden ertelemeyin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu