Havadan Bilgiler

Uçak Bagaj Kuralları Nelerdir? Az Bilinen Bagaj İpuçları

Havayolu firmaları kayıtlı bagaj ve el bagajları için birçok kural belirliyor. Savaronna ekibi ”Uçak Bagaj Kuralları Nelerdir?” ”Bagaj Hakları En Verimli Nasıl Kullanır” ”El Bagajı ve Kayıtlı Bagaj Kuralları Nelerdir?” soruları üzerinde durarak, seyahat edenler için küçük bir uçak bagaj rehberi açıkladı. Seyahatleriniz sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak, bagaj haklarınızı en iyi şekilde kullanmak için bu rehberden faydalanabilir, yolculuk öncesi son kontrollerinizi yapabilirsiniz.Uçak yolcularında temel anlamda yolcuların iki farklı bagaj hakkı bulunmaktadır.

 • Kayıtlı Bagaj: Check-in esnasında uçağın kargo bölümünde taşınmak üzere teslim alınan, eşya /bavul /çantalar için kayıtlı bagaj denmektedir.
 • Kabin / El Bagajı: Kişisel eşyalarınız ya da uçakta yanınızda taşımak istediğiniz eşyalar kabin / el bagajı olarak kabul edilmektedir.

Kayıtlı Bagaj Nedir?

Kayıtlı bagaj, bir dizi kurallar çerçevesinde uçuş öncesi(check-in) esnasında, uçağın kargo bölümüne taşınmak için alınan eşyalara denmektedir. Havayolu firmaları kayıtlı bagajlar için değişmeyen ve değişen olmak üzere farklı kurallar benimsemiştir. Bu kurallar çerçevesinde kayıtlı bagaj hakkınızı kullanabilirsiniz.

Havayolu firmaları belirledikleri kuralların dışında kalan bavulları taşımamak için oldukça hassas bir politika izler. Bu nedenle aşağıda Savaronna ekibi tarafından paylaşılan kuralların bütün hepsine dikkat etmeniz, büyük önem taşır. Aksi takdirde seyahat planınızdan vazgeçmeniz ya da eşyalarınızı havaalanına bırakmanız gerekebilir.

Kayıtlı Bagaj Taşımak İçin Kurallar Nelerdir?

 • İç hat ya da dış hat uçuşlarında seyahat edecek yolcular, IATA standartlarına yönelik belirlenen SHGM prosedürlerine göre ”tek başına 32 kilogramı” geçen eşyaları kayıtlı bagaj bölümüne veremez. Tek başına ağırlığı 32 kilogramı geçen yolcuların seyahat öncesi, havayolu firması ile görüşerek havayolu firmasından farklı bir çözüm teklifi alabilir.
 • Bütün havayolu firmaları belirledikleri limitlerin üstünde kayıtlı bagaj taşımak isteyen yolcular için, ek bagaj ücret tarifesi uygular. Bu tarifeler bütün havayolu firmalarında farklılık gösterir. (bilet türüne göre yine farklılıklar gösterebilir.)
 • Havayolu firmaları maddi ya da manevi değeri yüksek olan eşyalara dair sorumluluk almaz.(belirlenen limitler dışına çıkılmaz)

  Kayıtlı Bagaj İçerisinde Taşınmayan Eşyalar Neler?
 • Yanıcı madde içeren ya da buna dair uyarı etiketi içeren maddelerin, uçaklarda taşınması yasaktır
 • Basınçtan etkilenebilecek spreyler, içinde gaz içeren herhangi bir materyal, uçak içerisinde taşınmaz.
 • Patlayıcı madde içeren, etiket taşıyan ürünler uçaklarda taşınmaz.
 • Zehirli ya da bulaşıcı maddeler içeren tüpler/eşyalar.
 • Aşındırıcı özelliğe sahip olan eşyalar.
 • Yaralama tehlikesi bulunan tüm eşyalar.
 • Manyetik maddeler.

  Uçakta Zeytinyağı, Pekmez, Bal ya da Diğer Sıvı Gıdalar Taşınır Mı?
 • Şişe içerisinde yer alan ”zeytinyağı, pekmez, bal ve diğer sıvı gıdılar” kayıtlı bagaj bölümünde taşınabilir. Fakat bunun için uçağın belirli bir yerinde taşınması gerekir.(bildirmeniz önemlidir.)
 • Yolcu başına maksimum uçakta zeytinyağı taşıma(ya da türevleri) sınırı 5 litredir.
 • Yolculuk öncesi yolcu check-in esnasında bilgi vererek, sınırlı izin etiketi talep etmelidir.
 • Uçakta taşınmak istenen sıvıların plastik bir poşete konduktan sonra, ağzı sıkıca kapatılmalı ya da kilitlenmelidir. Eşya bir köpük ya da havalı plastikle kapatılmalıdır. Eşya üzerinde isim etiketi bulundurulması gerekmektedir.
 • Havayolu firmaları sıvı taşırken, sıvıların yolculuk esnasında zarar görmesi durumunda hiçbir teminat garanti etmez. Sorumluluk üstlenmez.

El Bagajı Nedir?

El bagajları ya da kabin bagajı olarak bilinen eşya bütünü, uçakta yolcuların yanında taşıyabildiği eşyalar olarak bilinir. El bagajları belirli kontrol noktalarından geçirilerek, uçakta yanınıza alabileceğiniz bir bagaj türüdür. Uçak içerisinde el bagajları için ayrılan kabinlere, bagajınızı yerleştirebilirsiniz.

El Bagajı Taşıma Kuralları Nelerdir?

Havayolu firmaları el bagajı taşımak için birbirinden farklı kurallar koyabilir. Fakat SHGM standartları el bagajı taşıma kuralları içinde belirlidir. Bu yüzden yukarda Bagaj taşıma kuralları olarak belirlenen tüm kurallar bu aşama içinde geçerlidir.

 • Ortalama olarak el bagajları için havayolu firmaları 8 kilo belirler. Bu bilgiyi seyahat edeceğiniz havayolu firmasına ait siteden teyit edebilirsiniz.
 • El bagajında reçetesiz, raporsuz ya da ambalajı olmayan ilaçlar taşınamaz.
 • Kabin bagajında 100ML’i geçen sıvılar taşınamaz
 • Duty-free mağazalarından alınan eşyalar şeffaf ambalaj ve faturalarla taşınır.(100ml’i aşıyorsa el bagajıyla taşınamaz.)

  NOT: El bagajı taşırken başkalarının sizden eşyanızı taşımalarına dair istekleri kabul etmemeniz büyük önem taşır. Bu durum yasak ve sizin açınızdan tehlikeleri olan bir durumdur. Uçak bagaj kuralları yolcuların hassasiyet göstermesi gereken bir konudur.

Uçaklarda Bagaj Hakkı İçin Az Bilinen İpuçları

 1. Bagaj Taşıma Sınırlarınızı Bilin
  Uçuş öncesi tercih ettiğiniz havayolu firmasının güncel bagaj sınırlarını mutlaka iki kez kontrol edin. Uzun bir uçuş için birden fazla havayolu firması tarafından düzenlenen ortak bir uçuş seyahatine dahil olmuşsanız, en uzun uçuşu sağlayan havayolu firmasının kuralları geçerli olur.
 2. Bilet Türünüze Göre Bagaj Hakkınız Değişir
  Biletinizin bilet türüne göre bagaj haklarınız değişiklik gösterir. Bagaj sınırlarına bakarken, size ait olan bilet için doğru sınırlara baktığınıza emin olun.
 3. Kabin Bagajının Sınırları
  Sanıldığının aksine kabin bagajlarının bir sınırı vardır. Eşyanız küçük olmasına rağmen ağırlığı, havayolu firmasının sınırını geçiyorsa, kabin bagajınızı bırakmak zorunda kalabilirsiniz.
 4. Görevlilerle İletişim Kurun
  Kimi zaman check-in sırasında küçük bir fark büyük paralar ödemenizi gerekterebilir. Bu nedenle check-in görevlisinden yapabileceği bir şey olup olmadığını kibarca sorun. Ufak farklarda size ücretsiz olarak yardımcı olabilirler.
 5. Eşyalarınızın Yerini Değiştirin
  Check-in sırasında bagaj sınırını aştığınızı anlarsanız, ağır eşyaları el bagajınıza almayı deneyebilirsiniz. El bagajlarında sınır olmasına rağmen, istisna durumlar dışında tartılmaz.
 6. Eşya Düzenleme Kitlerini Kullanın
  Hava seyahatlerinde eşya düzenleme kitleri sizi büyük bir yükten kurtaracaktır. Eşyalarınızın düzenli olması, yolculuk sırasında bavulunuzun zarar görmemesi için önemlidir.

  Uçak bagaj kuralları hakkında daha fazla bilgi için savaronna.com’u takip etmeye devam edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu