Havadan Bilgiler

Türkiyede Havacılık Müzesi, Tüm Havacılık Müzeleri

Tarihi hissetmenin ve yorumlamanın en anlamlı yollarından biri müzeleri gezmek. Türkiyede havacılık müzesi gezmek isteyenler için birçok farklı seçenek bulunuyor. Sivil ve askeri havacılığın tarihinde önemli yer oynamış birçok malzeme, uçak, araç-gereç müzelerde sergileniyor. İnsanlığın günümüze ve geçmişe anlam verme çabalarında büyük bir rol oynayan müzelerin işlevi ‘’toplama, belgeleme, koruma, sergileme ve eğitim’’ üzerinde oluyor. Savaronna uzmanları tarafından hazırlanan bu listede Türkiye’de büyük bir zevk ve keşif heyecanıyla gezeceğiniz havacılık müzeleri yer alıyor.

Türkiyede Havacılık Müzesi: İstanbul, Eskişehir, Ankara

türkiyede havacılık müzesi

Türkiyede Havacılık Müzesi: İstanbul Havacılık Müzesi ( Yeşilköy Havacılık Müzesi )

İstanbul Havacılık Müzesi, Türkiye’nin ve dünyanın en eski havacılık müzeleri arasında yer alıyor. Müzenin kuruluş tarihi fikir olarak 1. Dünya savaşı sonrası olarak biliniyor. Fakat dönem içerisinde yaşanan aksilikler asıl tarihin 15 Mayıs 1971’e uzamasına neden oluyor.

İstanbul Havacılık müzesi bir diğer adıyla Yeşilköy Havacılık Müzesi, 3000m2 kapalı alan 12000m2 açık alan üzerine kurulu. Oldukça geniş olan Havacılık müzesinde, Türk Hava Kuvvetleri’nin geçmişten bugüne kullandığı araç gereçler, maketler, hava araçları, havacı şehitlerin elbiseleri, havacılığın simgesi haline gelmiş semboller, Türk Havacılık tarihinde büyük önem taşıyan olaylara ait parçalar ve uçaklar yer almaktadır.

Tarihte büyük rol oynayan uçaklardan, balon ve zepline kadar çeşitlilik barındıran müzede, 8 farklı sergi alanı bulunuyor. Müze içerisinde sinema salonu, kafetarya, kütüphane bulunuyor. Maket açısından da oldukça çeşitli olan müzede motorlu araç maketlerinden, uzay füzelerine kadar çeşitlilik bulunuyor.

Yeşilköy Havacılık Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

 • Yetişkin: 10TL
 • Öğrenci ve 18 Yaş Altı: Ücretsiz

*Not: Müzeye girişte müze kart geçersizdir.

İstanbul Havacılık Müzesi Nerede?

 • Adres: Hava Kuvvetleri Müzesi Komutanlığı, 34149 – Yeşilköy / İstanbul
 • Telefon: 0 212 663 24 90 – Danışma: 2268 — Randevu: 2268 — Bilet Gişe: 2218

Eskişehir Havacılık Müzesi ( Havacılık Par ve Tayyare Müzesi )

Türk Hava Kuvvetleri tarafından 1998 yılında ziyaretçilere açılmış Eskişehir Havacılık Müzesi, 2011 Yılından itibaren Anadolu Üniversitesi tarafından işletiliyor. Müze toplam 39000M2 alan üzerine kurulmuş olup Türkiye’nin en büyük havacılık müzeleri arasında yer almatakdır.

Müze ilk havacılık şehidi Cengiz Topel’in heykeliyle ziyaretçilerine kapısını açıyor. Eskişehir Havacılık Müzesinde eski birçok uçak ve füze bulunuyor. Müzede en çok ilgi gören araç ve gereçlerden bazıları şunlar;

– MIM-14 Nike Hercules

– F104

– Grumman S-2

– SUAT 223 Flamingo

– AA 5B Tiger

– Aloutte SA 318C

– Douglas C-47

– F-5A

– Phantom RF4-E

Türk Hava Kuvvetleri tarihinde önemli yere sahip birçok araç, figür Eskişehir Havacılık Müzesi içerisinde ziyaretçilerini bekliyor.

Eskişehir Havacılık Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

Eskişehir Havacılık Müzesi giriş ücreti bulunmamaktadır. Ziyaretçiler Pazartesi günleri dışında ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilmektedir.

Eskişehir Havacılık Müzesi Nerede?

 • Adres: Yenibağlar, Uludağ Sk. No:10, 26170 Tepebaşı/Eskişehir
 • Müze Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsünün karşısında yer almaktadır.
 • Telefon: (0222) 335 35 77

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi ( Ankara Havacılık Müzesi )

18 Eylül 1998’de Atatürk’ün manevi kızı ve ilk kadın savaş pilotu Sabiha Gökçen’in katılımıyla açılan ve Türkiyede havacılık müzesi seçenekleri arasında olan Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi, 64321m2 alan üzerinde ziyaretçilerini ağırlamaktadır. 17. Yüzyıl Osmanlı döneminde ilk uçuş dönemlerinde kullanılan araç modellerinden, günümüz teknolojisine kadar gelen çeşitli araçlara Ankara Hava Kuvvetleri müzesinde rastlamak mümkün. Aynı zamanda müze içerisinde kadın havacılar için ‘’kadın havacılar’’ adlı bir köşe yer almaktadır.

türkiyede havacılık müzesi

Ankara Hava Kuvvetleri müzesinde Pakistan tarafından bağışlanan MİG-19’un Çin versiyonu Shenyang J-6, Bulgaristan tarafından bağışlanan MİG-17 Polonya varyandı PZL-Mielec Lim-6, Pakistan ve Macaristan Hava Kuvvetleri tarafından bağışlanan MIG-21MF yer almaktadır. Aynı şekilde İlk Türk üretimi Uğur ve Pezetel uçaklarının birebir ölçekli maketleri, hava silah sistemleri, çeşitli füze maketleri, Osmanlı döneminden günümüze kadar kullanılan üniforma, flamalar, nişanlar yer almaktadır.

Türk Hava Kuvvetleri müzesinde ziyaretçilerin kokpitine oturabileceği Lockheed T-33 ve Northrop F-5 uçakları da yer almaktadır.

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Giriş Ücreti Ne Kadar?

 • Yetişkin: 12TL
 • Öğrenci: Ücretsiz
 • Hava Kuvvetleri Müzesi Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: (15 Mayıs – 15 Ekim) Hafta içi: 09.00-16.30
 • Hafta Sonu ve Resmi Tatiller 10.00-17.30
 • Hava Kuvvetleri Müzesi Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: (15 Ekim-15 Mayıs) Her gün: 09.00-16.30

Ankara Hava Kuvvetleri Müzesi Nerede?

 • Adres: 12. Km İstanbul Yolu, Etimesgut/Ankara
 • Telefon: (0312) 244 85 50

Havacılık ile ilgili detaylı bilgiler için buraya tıklayın ve diğer içeriklerimizi inceleyin!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu