Havadan Bilgiler

Tax Free Vergi İadesi Ne? Havaalanlarında Tax Free Kullanımı

Devletler tarafından turistleri alışverişe teşvik etmek için uygulanan Tax Free vergi iadesi sistemi, doğru kullanıldığında ve takip edildiğinde oldukça kazançlı bir sistem. Turistlerin ülkelerinde götürdüğü ürünlerin vergisini geri almalarını sağlayan Tax Free sistemi, Türkiye’de ve dünyanın birçok noktasında uygulanıyor. Sistemi uygularken ülkeler, kendi yasalarına göre ufak değişiklikler yapıyor olsa bile, genel olarak işleyiş sabit kalıyor.

Savaronna uzmanları Tax Free’den nasıl yararlanabileceğinizi, dikkat etmeniz gerekenleri, iade alabileceğiniz oranları sizler için hazırladı. Tax Free ile ilgili cevabını alamadığınızı düşündüğünüz bütün soruları, yorum olarak iletebilirsiniz.

Tax Free Nedir?

1980’li yıllarda ilk olarak İsveçte uygulanan bu sisteme, Tax Free denmektedir. ”Value Addet Tax” adlı vergiyi temsil eden bu kavram, Türkiye’de karşımıza (Katma Değer Vergisi -KDV-) olarak çıkıyor.

Siz yurt dışında bir ülkeye gittiğinizde, o ülkenin vatandaşlarına verdiği hizmet için aldığı ”value addet tax” vergisini vermenize gerek yoktur. Örneğin aynı şekilde bir turist Türkiye’ye geldiğinde, burada aldığı hizmetler için KDV ödemesine gerek yoktur.

Fakat burada şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Devletler vergi sistemlerinin sağlığı açısından, satın alırken kimseyi ”value addet tax” vergisinden muaf tutmuyor. Bunun yerine siz alışveriş yaparken, alışveriş yaptığınız mağazadan ”ben bu ülkenin vatandaşı değilim, vergi yükümlülüğüm” yok diyerek bir ”value addet tax muaf” kağıdı alıyorsunuz. Bu kağıdı KDV ile satış yapan her mağaza size vermek zorunda. Aldığınız kağıdı saklıyorsunuz ve size aşağıda bahsettiğimiz adımları takip ederek, ödediğiniz vergiyi iade alıyorsunuz.

Adım Adım Tax Free Vergi İadesi Alma İşlemler

 1. Ürün satın aldığınız mağazadan tax free vergi iade formu talep edin. Bu belge özellikle turistlerin sık tercih ettiği mağazaların çoğunda bulunur. . Yurt dışında turistlerin tercih ettiği bölgelerde genelde mağazalar ”tax free” yazısını vitrinlerinde kullanırlar. Özellikle buraları tercih edin yoksa iade alamazsınız.(anlaşmasının olması gerekir)
 2. Mağazanın size verdiği form üzerinde genelde anlaşmalı oldukları tax free iade kuruluşunun ismi yazar. Yazmıyorsa görevliye sorarak not ediniz.
 3. Tax Free firmaları genelde havaalanında hizmet verir. Aksi bir durum varsa mutlaka teyit edin. Havaalanında ”tax refund” ya da ”tax free office” yazan yerleri görevliye sorun. (bunu seyahatinizin sonunda, havaalanına biraz erken gelerek yapın.)
 4. Tax Free iadeleri anında yapılır. İşleminizin onayladığını öğrendikten sonra, aynı yerden ücretinizi iade alabilirsiniz.

Tax Free İadesi İçin Bunlara Dikkat Edin

 • Vize süreniz aşılmışsa hiçbir şekilde Tax Free iadesi alamazsınız.
 • Tax Free işlemleri aracı kuruluşlarla yapılır. Mağazalar direkt olarak size hizmet sunamazlar.
 • Tax Free ihracat kapsamında yer alan ürünler için geçerlidir.
 • Tax Free için ülkelerin alt limiti bulunur. Bu limitleri seyahat öncesi mutlaka inceleyin.
 • Alışverişinizi mutlaka ülkeden çıkarken sınır kapısında(havaalanı, kara sınır kapısı ya da deniz limanı) gümrük idaresine giderek beyan edin. Beyan etmediğiniz alışverişler için kesinlikle tax free iadesi alamazsınız.

Türkiye Tax Free Şartları Nelerdir?

 • Bir yıl içerisinde toplam maksimum 185 gün Türkiye’de kalmış olmak.
 • Anlaşmalı Tax Free mağazasından alışveriş yapmış olmak, muaf belgesi almak.(mağazadan)
 • 100TL üzeri alışveriş yapmak.
 • Muaf olunan ürünleri yanınızda götürüyor olmak.
 • Alışverişi takip eden 3 ay içinde işlemleri yapmak.

Tax Free Vergi İadesi Hangi Hizmetler İçin Kullanılamaz?

 • Seyahat sırasında aldığınız bütün otel, ulaşım, uçuş giderleri, konaklama harcamaları için iade alamazsınız.
 • Seyahat sırasında tükettiğiniz gıda statüsünde yer alan ürünler için tax free iadesi alamazsınız.
 • Havaalanında satılan ürünlerin çoğunluğu.(bu ürünler vergiden muaf oldukları için)
 • Boyutu çok yüksek, genelde bavula sığmayacak kadar büyük ürünler için iade alamazsınız.
 • Alt limitleri(20-40 Euro arası olur) geçmemişseniz iade alamazsınız. Üst limit uygulayan ülke sayısı çok azdır.
 • Mağazaların farklı alışveriş limitleri olabilir. Mutlaka sorun aksi takdirde iade alamazsınız.

Tax Free Vergi Oranı Maksimum Ne Kadar Olur?

Tax Free vergi iadesi için oranlar genelde değişiklik gösterir. Gideceğiniz ülkeye göre buna bakabilirsiniz. Fakat genel oran %12 ve %24 arasıdır. Alacağınız ürünlerden, ilgili ülkenin aldığı KDV oranına göre iade miktarınız değişir. Bu miktarı alışveriş yaptığınız mağazalarda öğrenebilirsiniz. İnternette Avrupa ülkeleri için bu siteden hesap yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu