Havadan Bilgiler

PPL ve ATPL Lisansı Nasıl Alınır?: Pilot Lisans Kursu Rehberi

Daha önce herhangi bir uçuş lisansı ya da eğitimi almamış fakat pilotluk ideallerine sahip olan bireylere yönelik olarak açılan PPL ve ATPL Lisans Kursları, her geçen gün daha fazla ilgi görüyor. Hususi pilot lisansı da denen PPL ve ATPL lisansı elde edebilmek için, güvenilir bir kurumdan kapsamlı bir eğitim almak ve eğitim sonunda çeşitli testleri başarı ile geçmek gerekmektedir. Modüler Hava Yolu Nakliye Pilot Lisansı da denen ATPL ise, PPL’den sonra alınabilecek ve havayolu bilgisini bir üst seviyeye çıkararak kişinin hizmet verebileceği alanı genişleten bir araçtır. Bu içerik dahilinde sizinle birlikte PPL ve ATPL lisansının özelliklerini, bu lisansa sahip olan pilotların hizmet verebileceği alanları ve PPL ve ATPL kursu detaylarını inceleyeceğiz.

PPL Nedir?

PPL, havayolları jargonunda kullanılan bir mesleki terimdir. PPL lisansına sahip olan bireyler, pilot kabul edilirler. Fakat bu pilotlar yalnızca ticari olmayan uçuşları gerçekleştirebilme hakkına sahiptir. Terim, ismini İngilizce halinden, yani private pilot licence’tan almıştır. Günümüzde Türkiye’de PPL lisansına sahip olmak için Türk Hava Yolları’ndan ya da diğer pilot okullarından eğitim alınabilir. Özel pilotluk eğitimi dahilinde verilen kursun sonunda, kişi sertifika kazanır ve tanımlanan kapsam dahilinde mesleki aksiyon almaya başlayabilir.

PPL lisansını alan bireylerin tek motorlu pistonlu uçakları kullanabilmeye izni vardır. Özellikle daha önce hiç eğitim almamış ve mesleki serüvenine yeni başlamak isteyen bireyler, PPL lisansına başvuru yapar. PPL lisansı, aşağıdaki özelliklere sahip olan kişiler tarafından talep edilebilir:

 1. 17 yaşından büyük olan kişiler,
 2. Teorik bilgi sınavlarında başarılı olan kişiler,
 3. Teorik bilgi sınavlarından sonra girilen yetenek sınavından da geçer not alan kişiler,
 4. Dönemsel olarak yönetmeliklerde talep edilen diğer gereklilik ve eğitim kapsamına da sahip olan kişiler,
 5. Lise mezunu olan ya da lise dengi bir okuldan mezun olan kişiler

PPL Lisansı Kursunu Nereden Alabilirim?

PPL ve ATPL lisansı

Türkiye’de, başta Türk Hava Yolları olmak üzere PPL Lisansı Kursu veren çok sayıda kurum bulunuyor. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan herhangi bir kuruma başvurabilirsiniz. Yukarıdaki şartların tamamını sağladığınızdan emin olun. Söz konusu kurum tarafından yetkilendirilmiş olan eğitim merkezleri güncel olarak SHGM’nin resmi internet sitesinde bulunmaktadır. Buraya tıklayarak listeyi görüntüleyebilirsiniz.

PPL Lisansını Almam İçin Teknik Lise Mezunu Olmam Gerekiyor Mu?

Hayır, lise ya da dengi bir eğitim kurumundan mezun olan herkes PPL lisansı için başvuruda bulunabilir. Yine de, pek çok havayolu şirketi üniversite mezunlarını işe almaktadır. Dolayısıyla lisans macerasına üniversite eğitiminden sonra başlamanız tavsiye edilir.

PPL Lisansı Ne Kadar?

Özel Havayolu Pilotu unvanına sahip olmak ve PPL lisansı almak için almanız gereken eğitimin ücreti, kurumdan kuruma farklılık gösterebilmektedir. Genel bir ortalama sunmak gerekirse, PPL lisans ücreti 80.000 Dolar civarındadır. Bir okulun lisans ücretini belirlemek için kullandığı çok sayıda kriter olabilir. Bazı okullar toplam ders saati üzerinden ücretlendirme yaparken, bazı okullar kursu ortalama tamamlama süresi üzerinden bir hesap yaparak ücret tarifesini oluşturur.

PPL lisansı nereden alınır sorusunu sorduğunuzda, farklı okulları birbiri ile kıyaslamanız gerektiğini unutmayın. Aşağıdaki soruları sorarak kıyaslamayı verimli şekilde gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Okul, prestijli ve eğitim süreci kaliteli olan bir okul mu?
 2. Okula vereceğim ücrete eğitim materyalleri dahil mi?
 3. Okula vereceğim ücrete yer materyalleri dahil mi?
 4. Okula vereceğim ücrete uçuş testi dahil mi?
 5. Okula vereceğim ücrete yazılı sınav ücreti de dahil mi?
 6. Okuldan mezun olanlar ne kadar süre içerisinde istihdam edilmişler?
 7. Kimler bu okuldan mezun olmuş?
 8. Okulda verilen uçuş eğitimlerin kapsamı nedir? Ne tür uçaklar kullanılıyor? Uçuş eğitim süresi nedir?
 9. Okuldan mezun olan kişiler yoğunluklu olarak hangi havayolunda çalışmaktadır?

PPL Lisansı Almak Ne Kadar Sürer?

PPL lisansı uçuş eğitim programının süresi yaklaşık olarak 6 ile 8 ay arasında değişebilmektedir. Bu süre içerisinde hem teorik hem de pratik dersler sunulur. Bu derslerin yaklaşık 100 ile 104 saati teorik eğitim iken, kalanı uçuş eğitimidir. Uçuş eğitiminin belli bir süresi gece uçuşu eğitimi olarak gerçekleştirilir. Sınavlar ve lisansı alma süreci ise yaklaşık olarak 18 ay kadar sürebilir.

PPL Lisansı Kursu İçeriği Nedir?

PPL lisansı kursu neyi kapsar? PPL eğitimi içeriği nedir? Hem teorik eğitimi hem de uçuş eğitimini kapsayan PPL kurs sürecinde aşağıdaki dersleri görmeniz mümkündür:

 1. Hava Hukuku ve ATC Prosedürleri
 2. Uçak Genel Bilgisi
 3. Uçuş Performansı ve Planlama
 4. İnsan Performansı ve Limitleri
 5. Meteoroloji
 6. Seyrüsefer
 7. İşletme Prosedürleri
 8. Uçuş Prensipleri
 9. Haberleşme Usulleri

Yukarıdaki teorik derslerin yanı sıra, aşağıdaki pratik dersler de sunulur:

 1. Uçuş eğitimi
 2. Gece uçuş eğitimi

ATPL Nedir?

Havayolu nakliye pilotu lisansı anlamına gelen ATPL, havayolu meslek serüveninde ticari amaçlı uçan uçakları da kullanmak isteyen pilotlar için tasarlanmıştır. Lisansı alabilmek için oldukça kapsamlı bir ATPL eğitimi almak gerekmektedir. PPL kursundan farklı olarak, ATPL kursları ve dolayısıyla ATPL lisansı, 18 yaşını geçmiş olan bireyler için uygundur.

ATPL Lisansı kurslarında genel olarak PPL kursundan başlayarak ATPL kursu ile devam eden kapsamlı bir eğitim sağlanır. İngilizce bilmek bu aşamada daha da önem kazanmaktadır. ATPL lisansı almak için neler gerekir? Dilerseniz kısaca buna bir göz atalım.

ATPL Lisansı Kursunu Nereden Alabilirim?

ATPL lisansı kursunu alabilmek için Türkiye’de Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlara başvurmanız gerekmektedir. Resmi internet sitesinden yetkilendirilmiş kurumların güncel listesini incelemeyi unutmayın. ATPL lisansına sahip olmak için gerekli özellikler aşağıda sıralanmıştır:

 1. 18 yaşını doldurmuş olmak
 2. En az intermediate düzeyinde, yani orta düzeyde İngilizce biliyor olmak (belgelenmiş olmalıdır),
 3. Yüksekokulda eğitim görüyor olmak ya da lisans mezunu olmak
 4. ICAO EK-1 VE JAR FCL3 kurallarına uygun olarak hazırlanmış bir sağlık raporuna sahip olmak

Yabancı Uyruklu Kişiler ATPL Lisansı Alabilir Mi?

Türkiye’de yabancı uyruklu bireyler için ATPL lisansı da düzenlenmektedir. Bunun için sizden talep edilecek olan ek belgeleri sağlamanız gerekmektedir. Bu ek belgeler arasında aşağıdaki dökümanlar bulunabilir:

 1. Lise mezuniyetine dair alınan denklik belgesi,
 2. Ülkede oturma iznini gösteren emniyetten alınmış bir belge
 3. Üniversite mezuniyeti ya da öğrenciliği ile ilgili resmi noterden tasdikli belge
 4. Pasaport bilgilerinin noter tasdikli hali
 5. Kişinin öğrenim boyunca Türkiye’de kalmasını sağlayacak olan Öğrenim Vizesi’nin tasdiklenmiş belgesi

PPL ve ATPL Lisansı Almak Ne Kadar?

ATPL lisansı ücreti pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Lisans ücretinin farklı kurumlarda farklılık gösterebileceğinin altını çizmek gerekmektedir. Kurumların eğitim politikalarında ya da ücret yansıtma stillerinde de değişiklikler fark edeceksiniz. Bu yüzden Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan kurumlar arasında bir karşılaştırma yapmanız ve en avantajlı seçeneği tercih etmeniz mantıklı olabilir. ATPL lisansı ücreti yaklaşık olarak 80.000 Dolar olarak belirlenmiştir.

ATPL Kursu Eğitimi Ne Kadar Sürer?

ATPL kursu süresi 12 ay ile 36 ay arasında değişiklik gösterebilmektedir. ATPL kursları, PPL kurslarına oranla çok daha uzun bir süreci kapsamaktadır. Yaklaşık olarak 750 saatlik bir teorik eğitimin yanı sıra, pilot adayları en az 195 saatlik uçuş eğitimi de almak zorundadır. ATPL kursu sonrasında pilot adayları CPL/IR(A) lisansını elde etmiş olurlar.

ATPL kursunun ileri aşamalarına yalnızca PPL eğitimi aldıktan sonra geçilebilir. ATPL kursunun aşamaları şu şekilde sıralanabilir:

 1. PPL (Hususi Pilot Lisansı olarak da adlandırılır)
 2. Gece (NR) (Gece uçuş eğitimi olarak da adlandırılır)
 3. ATPL(A) Teori (Havayolu Nakliye Pilot Lisansı Teorik Eğitimi olarak da adlandırılır. Meteorolojiden navigasyona kadar oldukça geniş bir kapsama sahiptir ve oldukça uzun bir süreyi kapsar)
 4. PIC (Sorumlu Pilot Uçuşu olarak da adlandırılır ve hem yalnız hem de pilot eşliğinde gerçekleşmesi gereken uçuşları kapsar)
 5. IR (Aletli Uçuş olarak da adlandırılır. Hem uçak ile uçuşu hem de sentetik uçuşu kapsayan bir süreçtir)
 6. CPL (Ticari Pilot Lisansı olarak da adlandırılmaktadır)
 7. ME (Çok Motor uçuş eğitimi olarak da adlandırılmaktadır)
 8. MCC (Çoklu Mürettebat İş Birliği olarak da adlandırılmaktadır. Takım çalışması, karar verme, kriz yönetimi gibi eğitimleri kapsayan oldukça önemli bir aşamadır)

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. İnternette bu kadar gereksiz bilgi sayfaları dolaşırken siz gerçekten hakkını vermişsiniz,çok teşekkürler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu