Havadan Bilgiler

Loadmasterlik Nedir? Loadmaster’e Dair Her şey 5 Başlık Altında!

Hava kargolarının yüklenmesi, taşınması, boşaltılması gibi operasyonlarda görev alan loadmasterler, son yıllarda hava kargoculuğunun daha çok tercih edilmesiyle beraber, hayatımızda daha görünür oldular.

Building the Crew - Loadmasters > 120th Airlift Wing > Article Display

Bugün Savaronna uzmanları olarak sizlere ”Loadmasterlik Nedir? Loadmaster Görevleri Nelerdir? Loadmaster Mesleğinin Tarihi, Loadmaster Maaşları, Loadmaster Nasıl Olunur?” konuları hakkında detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Unutmayın, Savaronna uzmanları kendilerine ilettiğiniz havacılıkla ilgili bütün sorulara 24 saat içerisinde cevap veriyor. Siz de aklınıza takılan bütün konularda uzmanlarımıza yorum olarak sorunuzu iletebilirsiniz.

Loadmasterlik Nedir: Aircraft Loadmaster Nasıl Olunur?

Uçak yükleme sorumlusu olmak istiyorsanız Türkiye’de ve dünyada birçok farklı firmada çalışma şansı yakalayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre dünyada Loadmasterlerin %31,3’ü lisans diplomasına geri kalan kısmın ise minimum lise diplomasına sahip olduğu hgözüküyor.

Loadmaster olmak için kuruluşlar bazı durumlarda lisans mezunu şartı sunabiliyor fakat bu durumun dünya genelinde değiştiği sıkça gözüküyor.

Türkiye’de Loadmaster olmak için ön lisans ya da lisans derecesi ve İngilizce yeterliliği gerekmektedir. Kurumlar genelde Loadmaster için seçilen personelleri daha önce yer hizmetlerinde çalışan, tecrübeli kişilerden seçmeyi tercih etmektedir.

Loadmaster Discussion

Load Master Görevleri Nelerdir?

  • Loadmaster kendisine iletilen uçuş boyunca izin verilen ağırlık merkezine göre hesaplamalar yapar. Kargo ve yolcu yerleşimini planlar.
  • Loadmasterler kargoların uçağa yerleştirirken, uçağın hassas bölgelerini koruyacak şekilde yükleme yapmakla sorumludur.
  • Kargoların birbirine yerleştirirken içerdiği maddelere, güvenliğe dair hesaplamaları Load Masterler yapar.
  • Loadmasterler uçakların yük sıralamalarını belirlemekle sorumludur.
  • Loadmasterler uçağa fiziksel olarak yükleme yapan ekipleri ve takip ettikleri prosedürleri takip eder.
  • Yüklerin kargo alanında hareket etmemesinden, istenildiği gibi durmasından Loadmasterler sorumlu olur.
  • Zincir, kayış, entegre kilitler, kargo sabitleyiciler gibi farklı araçlar arasından en optimal tercihleri loadmasterler yapar.
  • Genelde askeri alanda olmak üzere Loadmasterler, uçaktaki kargoların paraşütle teslimi konusunda da eğitim alırlar.
Airlifters focus on 'aggressive' flight training despite coronavirus  restrictions - News - Stripes

Loadmaster Mesleğinde Hangi Beceriler Aranıyor?

Yük yöneticileri, kargo taşıyıcılarının denetim ve operasyonlarından sorumludur. Bu nedenle yönetim becerilerinin olması hava kargo firmaları tarafından aranan en önemli özelliklerden biridir. Loadmasterlerin çalışanlarını dinleme, yeni çalışanları etkileme, eğitme, talimatlarını uygulatma gibi becerilere sahip olması beklenir.

Yönetim ve liderlik becerilerininn yanında yük yöneticilerinin matematiksel hesaplamaları doğru ve hızlı bir şekilde yapabiliyor olması, kriz yönetimi için uygun olması, havacılıkta kargo taşıma standartlarını ve yasalarını biliyor olması gerekir.

Magazine - ALPA

Son olarak ise yük yöneticilerinin hızlı ve proaktif bir ekibe sahip olmak için, değerlendirme yeteneğinin yüksek olması beklenir. Yük yöneticileri için ekiplerini disiplinli ve çalışkan insanlardan kurmak oldukça önemlidir.

Loadmaster Maaşları Ne Kadar?

Loadmaster maaşları günümüzde 8000TL ile 13000TL arasında değişiklik göstermektedir. Meslekte kıdeme, görev alınan yere, firmaya göre ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu