Havadan Bilgiler

İşe Yarayan En Ucuz Uçak Bileti Bulma Yöntemleri

Uçak biletleri aylık, günlük ya da saatlik değişimlere sık sık uğrar. Bu nedenle ucuz uçak bileti bulma artık internette kendi başına bir alana dönüştü. Seyahatlerinde uçak kullanmayı tercih eden kişiler için Savaronna ekibi, işin mutfağından onlarca ipucuyu bir araya getirdi. Sizler için hazırlanan bu listeyi, doğru bir şekilde analiz eder ve zamanında hareket ederseniz, uçak bileti maliyetlerinizi düşürebilir, daha çok seyahat edebilirsiniz.

Erken Ucuz Bileti Satın Almak Şehir Efsanesi Mi?

Uçakla yolculuk yapmayı tercih eden kişilerin en sık duydukları cümlelerden birisi ”erken bilet alırsanız daha ucuz olur” olacaktır. En ucuz uçak bileti bulma yöntemlerinde, erken bilet almak etkili fakat sanıldığı kadar geçerli bir yöntem değil. Elbette çok önceden planladığınız seyahatlerde uygun fiyatlı bilet bulma şansınız yükselir fakat bu tek başına etkili bir faktör değildir.

Sanıldığının aksine erken bilet almak kadar son anlarda bilet almakta ”bazı durumlarda” oldukça hesaplı sonuçlar ortaya çıkarır. İptal edilen ya da satılmayan biletler sefere yakın zamanlarda oldukça ucuzlar. Fakat siz sürekli yoğun sefer yapılan bir yere son dakika bileti almak istiyorsanız, oldukça yüksek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz.

Bu noktada yapacağınız seyahatin türü ve yerinin erken bilet alıp almamak konusunda karar vermesi gerektiğini söyleyebiliriz. Erken bilet alırken sandığınız kadar avantajlı bir fiyat yoksa, son anı bekleyerek şansınızı deneyebilirsiniz.(esnek seyahat planları her zaman daha uygun maliyetler sunar)

Bu Verilere Bakmadan Uçak Bileti Almayın

Uçak bileti bulmanızı sağlayan arama motorları, ucuz uçak bileti almak isteyen yolcular için birçok farklı araç sağlıyor. Savaronna uzmanları ise Skycanner tarafından sunulan bu aracı, tüm seyahat planlarınız için tavsiye ediyor.
Skycanner aracı size iki farklı seçenek sunuyor.

 • Önceden Rezervasyon İçin En Ucuz Zaman
 • Uçak Bileti Alırken Ucuz Aylar ve Pahalı Aylar
Bu tablo üzerinde Ankara’dan Antalya’ya en ucuz bileti almak için 9 hafta kala bilet almak gerektiğini görebiliyoruz. En pahalı bilet ise 14 hafta kala satılıyor. Bu durumda geç bilet almak daha avantajlı oluyor.
Bu fotoğrafta Antalya için en ucuz biletlerin Mart, Haziran, Kasım, Aralık en pahalı biletlerin ise Nisan, Mayıs, Ağustos, Eylül, Ekim aylarında satıldığını görüyoruz.

Uçak Bileti Arama Motorlarını Kullanın: Kullandırtın!

Türkiye’de yapılan araştırmalara göre kullanıcıların biletlerini tek site üzerinden bakarak alma oranı oldukça yüksek. Avrupa’da ise son yıllarda bu durum tam tersi. Kullanıcılar bilet almadan önce en az 4 farklı arama motoru kullanmayı tercih ediyor.

Savaronna ekibinin önerdiği başlıca uçak arama motorları, Skyscanner, Momondo, Expedia, Turna, Enuygun. Bu firmalardan herhangi birini uçak bileti alırken kullanabilirsiniz. Kullanıcılar genel olarak sunduğu özelliklerin fazla olması nedeniyle Skyscanner’i sık sık tercih ediyor.

Peki Neden Arama Motorları?

Skyscanner, Momondo, Turna ve Enuygun üzerinde bilet araması yaptığınızda, ayın farklı günlerine ait fiyatları görmek mümkün. Bu fiyatlar sayesinde seyahat planınızı daha rahat planlayabilirsiniz.
Aynı zamanda bazı arama motorları kullanıcılarına esnek arama ve fiyat alarmı seçeneği sunuyor. Bu özellikler sayesinde şunları elde ediyorsunuz;

En Ucuz Ay: Arama motoru seyahat edeceğiniz rotaları(gidiş-varış) seçtiğiniz anda size en ucuz bilet fiyatlarının satıldığı ayı gösteriyor. Bu ay içerisinde tüm günlerin fiyatlarına bakarak bilet alabilirsiniz.
Esnek Seyahat: Bu arama motorları size belirli bir yerin değil tüm ülkenin ya da dünyanın bilet fiyatlarını sizin gidiş rotanıza göre gösterebiliyor. Nereye gideceğiniz konusunda bir kararınız yoksa bu özellik oldukça güzel fırsatlar sunabiliyor.

Nereden, Nereye Gideceğiniz Önemli! Ucuz Uçak Bileti:

Toplum içerisinde genel bir yanılgı olarak çok aktarmalı uçuşların daha pahalı olacağını düşünürüz. Havayolu firmalarının pek böyle düşündüğü söylenemez. İstisnai durumlar hariç aktarmalı uçuşlar diğer uçuşlara oranla daha ucuz olur. Bu yüzden mutlaka havayollarından yapılan tüm uçuşlarını değerlendirin.

Savaronna Ekibinden Eşsiz İpuçları: Herkesin Ucuz Bileti Olsun!

Savaronna ekibi ziyaretçilerinin bol bol gezmesini, havacılık konusunda aklına takılan bütün konularda savaronna.com’u ziyaret etmesini istiyor. Bu minvalde sizlere uçak bileti alırken kullanacağınız, az rastlanır ipuçlarını listeledik. Ucuz Uçak Bileti Bulma:

 • Karda Yürü İzini Belli Etme
  Ucuz uçak bileti almak istiyorsanız, internette bıraktığınız parmak izlerini(fingerprint) silmeniz gerekir. İnternet üzerinde yaptığımız hareketlerin çoğu anonim bir şekilde kayıt edilir. Dijital dünyada buna cookies denmektedir. Ziyaret ettiğiniz siteler karşınıza çıkan reklamları hatta ürün fiyatlarını dahi etkiler. Bu nedenle uçak bileti alırken cookies ve cache geçmişinizi temizleyin ya da gizli bir sekmeden alışverişinize devam edin. Bunun için bilgisayar kullanıcıları şunları yapabilir;

  Chrome ve Safari için: CTRL+Shift+N
  Mozilla Firefox Internet Explorer için: CTRL+Shift+P
 • Ülke Değiştirin(Saniyeler İçerisinde)
  VPN kullanarak ülkenizi değiştirmek size farklı uçak bileti fiyatlarının sunulmasına neden olabilir. Bunun başlıca nedeni havayolunun bilet satış politikasında aldığı kararlar olmaktadır. VPN üzerinden bilet alacağınız firmanın sitesine giderek, seyahat edeceğiniz rotayı seçin. Size daha ucuz bir fırsat çıkabilir.
 • Bilet Aramalarını Tek Yapın!
  İnternette bilet alırken ilk aramanızı mutlaka tek yapın, daha önce farklı aramalar yapmışsanız bu tavsiyemizi gizli sekme açarak ya da geçmişinizi tamamen silerek deneyin. Arama motorları bazı durumlarda birden fazla kişi olarak arama yapan kişilere daha az fırsat gösterebilmektedir.
 • Gidiş – Dönüş Ayrı Alın
  Gidiş için uygun fiyatlı bir bilet bulduysanız dönüşünüzü farklı firmadan ya da aynı firmadan başka bir zaman almayı tercih edebilirsiniz. Bunun için yazının başında belirttiğimiz ”aylara göre ucuzluk” metriğini kullanabilirsiniz.


Sık Tercih Edilen Ucuz Uçak Bileti Bulma Yöntemleri

 • Sizin gitmek istediğiniz rotalarda sefer düzenleyen uçak firmalarının, mail bültenine abone olun. Beklenmedik bir fırsat gelebilir.
 • MİL kartları kullanımı çok biliniyor olsa bile Türkiye’de yeterince kullanılmayan bir yöntem. Çok geziyorsanız mutlaka alın.
 • Aktarmalı uçuşu doğrudan almak yerine, kendiniz sefer planı oluşturmayı her zaman deneyin.
 • Özellikle ülke değiştirecekseniz, farklı şehirlerden bilet bakın. Diğer şehre araçla ya da uçakla gidip seyahat planınızı devam ettirebilirsiniz.
 • Uçak Firmalarının sosyal medya hesaplarını takip edin, çekilişleri ya da kampanyaları en önce siz öğrenin.
 • Facebook gibi sosyal medya ağlarında birçok ucuz bilet bulma sayfası var. Buralara katılabilirsiniz.
İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu