Havadan Bilgiler

INAD Yolcu Nedir? Ülke Girişine İzin Verilmeyen Yolcular Ne Yapar?

Turistik ya da herhangi bir seyahat amacıyla gittiği ülke tarafından havaalanından geri gönderilen kişilere ”INAD yolcu” denmektedir. Savaronna uzmanları bugün sizinle Uluslararası havaalanlarında sivil havacılık terimi olarak kabul edilen ”INAD” kavramını detaylı olarak açıkladı.
Aklınıza takılan bütün soruları uzmanlarımıza yorum olarak iletebilir, tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

INAD olarak tanımlanan yolcular, sivil havacılık kanunlarına göre uygulanan bir dizi prosedürle karşı karşıya kalır. Peki yolcular neden INAD durumuna düşer? Yurt dışı uçuşlarınızda INAD durumuna düşerseniz haklarınız neler? INAD durumuna düşmek nasıl önlenebilir?

Bütün bu soruların cevabını bu içerikte bulabilirsiniz.

INAD Yolcu: Yolcular Neden INAD durumuna düşer?

Yolcuların INAD durumuna düşmelerinin tek bir sebebi yok. Eksik belge, hatalı bir belge, görevlilerinin size dair şüphesi olması gibi durumlarda INAD yolcu durumuna düşebilirsiniz. Ülkeler zaman zaman INAD yolcu kavramı nedeniyle diplomatik krizler yaşayabilmektedir.

Ülkelerin birbirlerine bakış açısı, yolcunun belgeleri, pasaportunda yer alan diğer ülkelere ait damgalar dahi INAD durumuna düşmenize bir sebep olabilir.

Örneğin gerilimin çok yüksek olduğu iki ülke düşünelim. Siz kısa bir zaman önce o ülkenin damgasını pasaportunuza işletmişseniz, sizi havaalanında bir kriz bekleyebilir. Elbette genelde direkt sebep olarak bu gösterilmez fakat dolaylı olarak bundan dolayı daha sert prosedürlerden geçirilebilirsiniz.

Tek sebep bu değil. Uçuş sırasında taşıdığınız belgelerin eksik olması, fotoğraflarınızın ya da taşıdığınız kağıtların net olarak görüntülenmemesi, belgelerinizde hatalar olması sizi INAD yolcu durumuna düşürebilir.

Bir ülkeye giriş yaptığınız sırada birden fazla noktada INAD durumuna düşebilirsiniz. Güvenliği atlattıktan sonra pasaport memurları tarafından INAD durumuna düşürülebilir ya da tam tersiyle karşılaşabilirsiniz.

INAD Yolcu durumuna düşmeden önce bazen uzun bir bekleme süresi gerçekleşebilir. Bu sırada güvenlik ekibi tarafından bir odada bekletilirsiniz. İşleminiz INAD olarak sonuçlanmışsa, geldiğiniz ülkeye tekrar gönderilirsiniz.

INAD durumuna en sık karşılaşılan bir diğer durum transit uçuşlardır. Aktarmalı uçuşlarda biletinizin ve ilgili ülkenin prosedürlerini detaylı olarak incelemeniz gerekir. Aksi takdirde uçuşunuzun ortasında INAD durumuna düşebilirsiniz.

INAD Yolcular İçin Süreç Nasıl İşler?

INAD yolcular için her zaman standart süreçler işler fakat bu işlerin süresi zaman zaman gerçek bir eziyete düşebilir. İlgili ülkenin havayolunda prosedürlerin işleme hızına göre değişiklikler yaşayabilirsiniz.

Örneğin INAD durumuna düştüğünüz anda o ülkeye geldiğiniz uçak ile geri gönderilmeniz gerekir. Fakat bu noktada iki durum oluşabilir.

  • Geri dönüş uçağında yer yoktur ya da havayolu firması duruma itiraz eder ve süreci uzatır.
  • INAD yolcu statüsüne düşüp düşmediğinizin belirlendiği süreçte uçağınız geri dönmüş olabilir.

INAD yolcular bazı durumlarda havaalanında günlerce beklemek durumunda kalabilirler.

INAD Yolcular Sorguya Çekilir Mi?

INAD yolcular şüpheli durumlarda havaalanında görevli polisler tarafından sorguya çekilebilir. Bu sorgu sonucunda INAD prosedürü değişebilir ya da devam edebilir. INAD Kabul edilirse ilgili ülke bilet ücretinizi karşılar ve geldiğiniz ülkeye geri gönderilirsiniz.

Inadmissible Pessenger olarak bilinen INAD kavramı, yolculuklarınızda karşınıza gelebilir. Bu tür durumlarda endişe etmenize gerek yoktur. Geri dönüşünüz gerekli güvenlik önlemleriyle sizi sınırlarına almayan ülke tarafından yapılır.

Bu noktada ilgili ülke sizi havaalanında çok bekletmek istemeyecektir fakat yine de duruma göre uzun bekleme sürelerine hazır olmalısınız.

INAD Yolcuların Hakları Nelerdir?

INAD Yolcular düştükleri durumla ilgili daha sonradan ilgili mercilere şikayet edebilirler. Fakat sürecin içerisinde sürece son verecek hiçbir prosedür bulunmamaktadır. Zor durumda kaldığınız durumlarda bulunduğunuz ülkenin Elçiliğini arayarak durum hakkında yardım isteyebilirsiniz.

Sizin için diplomatik olarak tamamlanabilecek bir süreç var ise Elçilik görevlileri yardımcı olacaktır. Fakat genelde INAD süreci hızlı işlediği için buna zamanınız olmaz.

INAD Yolcuların bileti sınır dışı eden ülke tarafından karşılanmalı ve ülkesine dönen en yakın saatteki uçağa bilet alınmalıdır. Bu konularla ilgili sizi sınır dışı eden görevlilere mutlaka hatırlatma yapmanız tavsiye edilir.

INAD ve Deporte Yolcu Aynı Mıdır? INAD Ve Deporte Farkları Nelerdir?

Deporte yolcu ve INAD kavramı birbirinden tamamen farklıdır. Deporte yolcular tanım olarak bulunduğu ülkenin sınırlarından ”yasa” yolu ile uzaklaştırılan, ülkenin sınırlarının dışına gönderilen yolcular için kullanılmaktadır. INAD Yolcular ise ilgili ülkenin sınırlarının içine alınmayan yolcular için kullanılır. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için ”Deporto Yolcu Nedir?” adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu