Eğitimler Ve BölümlerHavacılık BölümleriHavadan Bilgiler

Havacılık Yönetimi

Havacılık yönetimini tercih edecek arkadaşlarımıza ya da bu bölümle alakalı bilgi sahibi olmak isteyenlere özel bir yazı hazırlamak istedim.

Sektörde hali hazırda bilinen o kadar yanlış bilgiler varken sektörün içinden ve bu bölümü okuyan biri olarak kendi bölümümle alakalı sizlerle birkaç bilgi paylaşayım.

Teorik bilgilerden ziyade gerçekleri konuşalım biraz.

Havacılık Yönetimi nedir ?

Sivil Hava Ulaştırma işletmeciliği 2

Havacılık yönetimi ise 4 yıllıktır.

Belki biraz acımasız olabilir ama havacılık yönetimi maalesef beklenildiği kadar özel bir bölüm değil. Öğrenciler arasında genellikle mezun olunca 7 bin 8 bin TL ile işe başlıyormuşuz gibi konuşmalar geçer ama inanın durum böyle değil.  

Mezun olunca direk THY de uçuş görevlisi olarak başlayacaksanız durum farklı. Bu bölümde malesef söz konusu değil. Pilotluk ve kabin için şirketlerin kendine has sınav ve değerlendirmeleri olur. Olmazsa olmaz İngilizce tabii.  Bu bilgiyi verdikten sonra okullara bir göz atalım, Güncel haliyle şuanda havacılık yönetiminin olduğu okullar, Bu yıl yeni açanlar olabilir sadece buna bağlı kalmayın,

DEVLETÖZEL 
ESKİŞEHİR TEKNİK ÜNİVERSİTESİÖZYEĞİN ÜNİVERSİTESİ
KOCAELİ ÜNİVERSİTESİTÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ
ERCİYES ÜNİVERSİTESİİSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİİSTANBUL AYDIN ÜNİVERSİTESİ
MUĞLA SITKI KOÇMAN ÜNİVERSİTESİİSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİ
ALANYA ALAADDİN KEYKUBAT ÜNİVERSİTESİATILIM ÜNİVERSİTESİ
GAZİANTEP ÜNİVERSİTESİİSTANBUL OKAN ÜNİVERSİTESİ
SELÇUK ÜNİVERSİTESİİSTANBUL GELİŞİM ÜNİVERSİTESİ
BALIKESİR ÜNİVERSİTESİNİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
SAMSUN ÜNİVERSİTESİİSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ
SÜLEYMAN DEMİREL ÜNİVERSİTESİGİRNE ÜNİVERSİTESİ
İSKENDERUN TEKNİK ÜNİVERSİTESİGİRNE AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
DİCLE ÜNİVERSİTESİ
ERZİNCAN BİNALİ YILDIRIM ÜNİVERSİTESİ
IĞDIR ÜNİVERSİTESİ

Havacılık yönetimi dersleri okuldan okula farklılık gösterebilir tercihleriniz arasında göstereceğiniz okulun websitesinde ya da telefon üzerinden görüşebilirseniz sizin için daha sağlıklı olabilir. Örnek teşkil etmesi açısından merak edenler için kendi okulum Okan üniversitesi müfredatı  havacılık yönetimi dersleri ,

 • ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ I-II
 • TÜRK DİLİ I-II
 • SİVİL HAVACILIĞA GİRİŞ
 • YOLCU HİZMETLERİ
 • İŞLETME
 • İKTİSATA GİRİŞ
 • SİVİL HAVACILIK KURALLARI
 • HAVACILIK TERMİNOLOJİSİ
 • METEOROLOJİ
 • HAVAYOLU YÖNETİMİ
 • HAVA TRAFİK KURALLARI VE HİZMETLERİ
 • TEHLİKELİ MADDELER
 • EMNİYET YÖNETİM SİSTEMİ (SMS
 • YER HİZMETLERİ YÖNETİMİ
 • HAVA KARGO TAŞIMACILIĞI
 • TEDARİK ZİNCİRİ YÖNETİMİ
 • KÜTLE VE DENGE
 • HAVA HUKUKU
 • HAVAALANI YÖNETİMİ
 • DAVRANIŞ BİLİMLERİ
 • HAVAYOLU FİLO PLANLAMASI
 • UÇUŞ PLANLAMA VE İZLEME
 • HAVACILIK İNGİLİZCESİ
 • HAVACILIK GÜVENLİĞİ

Aşağı yukarı diğer üniversitelerinde buna benzer olur diye düşünüyorum ama afaki konuşmamak gerekir. Dersler bu şekilde arkadaşlar ve zevklidir seveceğinizi düşünüyorum.

Bunlara ek olarakta, bölümün bazı üniversitelerde özel koşulları var kendimce önemli gördüğüm o koşullarıda sizinle paylaşayım.

Havacılık Yönetimi koşulları

Bk. 41. Bu programda uygulamaya yönelik bazı dersler ve stajlar özel ve resmi havacılık kuruluşlarının tesislerinde yapıldığından bu programı kazanan öğrencilere güvenlik soruşturması yaptırılacaktır. Güvenlik soruşturması olumsuz olan veya bu kuruluşların düzen ve disiplinine uymayan öğrenciler bu programa devam edemezler.

Bk. 46. İsteyen öğrencilere kontenjan dahilinde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır. Hazırlık programı süresi, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dahil değildir.

Bk. 87. Bu programa kayıt için üniversitenin önereceği ve/veya tam teşekküllü resmi bir hastaneden, eğitim süresince ve daha sonrasında bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu alınması gerekir.

41 için havalimanında apron kartı güvenlik gerektiren bir durum bunun için isteniyor. Zaten siz havalimanına başlayacağınız zaman zorunlu güvenlik sertifikası almanız gerekiyor. Bunu çalışacağınız şirket yönlendirmesini sağlayacaktır.  Diğerleri zaten açık.

Havacılık yönetimi ne iş yapar ?

Havacılık yönetimi için bir öğrenci kendisini ne kadar çok geliştirirse o kadar çok iş potansiyelinin olabileceği bir bölüm desek doğru olabilir.

 • A şirketinde ekip tahsis olarak,
 • B şirketinde operasyon memuru olarak,
 • C şirketinde yolcu hizmetleri memuru olarak,

Bu şekilde uzar gider.. Yani net bir durum söz konusu olmaz. Size bağlı tamamen.

Size tavsiyem havacılıkta bir okul olan ve ilerde gerçekten bir yere gelmek isteyen birinin geçmesi gereken kesin ve kesin bir durak olan çelebi yer hizmetleridir. Burası bir okuldur arkadaşlar. Okulda öğrenmediğinizi inanın burda öğrenirsiniz.

İlerleyen zamanlarda bir şirket önemli bir pozisyona alım yapacağında yer hizmetleri geçmişine önemli derecede bakıyor bilginiz olsun. Ne kaybedersiniz ki çalışın 2 yıl. Pişman olmazsınız hem iş olarak hemde arkadaş çevresi olarak.

Havacılığın kapısı o kadar geniş ki bunların dışında örnek vermem gerekirse bir arkadaşım x şirketinde bilet satış görevlisi.  X şirketinde tekerlekli sandalye ile hasta taşıyan yine bölüm arkadaşlarım var. Bunun gibi çok örneği var.

Eğer devlet düşünürseniz  4 yıllık mezun olduktan sonra apron memurluğu için kpss çalışıp atanırsanız sizden rahatı olmaz.  Apron memurluğu ile alakalı ayrı bir yazım olacak ilerleyen dönemlerde. Kpssden SHGM alımlarıda oluyor ancak az.

Havacılık yönetimi okuduğumda özel şirketlere kolaylıkla girebilir miyim?

Havacılık yönetimi okumak sizin için bir avantaj olabilir ama kesin girersiniz diye bir durum söz konusu değil.  İngilizcesi iyi olan x bölümünden mezun referansı kuvvetli birisi sizden daha şanslıdır emin olabilirsiniz. Kendinizi ne kadar çok geliştirmiş olursanız rakiplerinizden o kadar önde olursunuz.


Ben havalimanında çalışırken önemli bir şirkette yolcu hizmetleri memurlarının çoğu bu bölümden mezun değildi. Düşünün siz kendinizi bu bölüme adamışsınız emek vermişsiniz bilginiz iyi durumlarda ama siz işsizsiniz. Çok basit bir örnek tıbbi sekreterlikten yolcu hizmetleri memuru var. Böyle bir adaletsizlik söz konusu maalesef.  Havacılıkta,havacılıktan mezun şartı aranmıyor.

Karşı değilim yanlış anlaşılma olmasın sadece havacılık yönetimi ve SHUİ –Sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunlarına  verilen olanak ya da şans adı her ne ise o kadar geniş olmadığı düşüncesindeyim.

Bu bölümde yer edinmek kendinizi ne kadar çok geliştirdiğinizle alakalı.

Kendimden örnek vermek gerekirse,

Okul zamanımda bir hocam vardı kendisine selam olsun. Bir gün kendisinin yanına gittim ve dedimki hocam ben çalışmak istiyorum sektöre girmek istiyorum bana yardımcı olun. Ondan öncesinde SHGM benim stajımı Iğdıra atamıştı bende gitmedim tabi doğal olarak.

Kendim bir staj imkanı bulmam gerekiyordu. Sonrasında hocam sayesinde bugün maalesef aramızda olmayan Borajet Airlines’de staja başladım dispatch asistanı ve OCC (Operation Control Center-Operasyon kontrol merkezi) biriminde staj yapıyordum gerçekten çok şey katmıştır bana. stajyer olmama rağmen elimden ne geliyorsa yapmaya gayret ediyordum çünkü işi öğrenmek istiyordum. Daha sonrasında burda kadroda bulunma şansım oldu çalışmamdan dolayı beni aralarına aldılar sonrası zaten çorap söküğü gibi geliyor.

Sektörden insanlar tanıyorsun alımlardan haberin oluyor vs.

Demem o ki girişken ve gerçekten istemelisiniz. Sonra sizi kimse tutamaz.


Havacılık yönetimi ve havacılık ile ilgili bahsettiğim adaletsizlikleri belki yaşayacaksınız ama yolun sonunda o hep hayalini kurduğunuz aprona çıktığınızda değdi diyeceksiniz. O ortamı gerçekten yaşamanızı isterim. Bu duygunun tarifini anlatamam ama yaşadığınızda beni anlayacaksınızdır. Umarım bir gün sizlere nasip olur.

Sevgilerimle,

”İstikbal Göklerdedir.”

Mustafa Kemal Atatürk

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Sefa, THY eğitim ücretini işe başladıktan sonra alıyor.
   Bunun dışında AFA,Ayjet, Davut, True Course gibi firmalar mevcut. Bunlardan detaylı bilgi almak gerekir fiyat vs için.
   Atlasın durumu malum bundan dolayı AFA da etkilendi mi bilmiyorum. Yinede yazdım görüşebilirsin.

  1. Furkan, Apron memurluğu öncesinde 2 yıllık bölümlerden alıyordu şuanda havacılık yonetiminden alıyor. 85 üstü puan alman gerekir. Maaş olarakta 7 bin bandında alan tanıdıklarım var. Başlangıcın yine 6 bin olur diye düşünüyorum.

 1. Sol gözümde ciddi bir bozukluk var ama sağ gözüm sapasağlam hayatımı etkileyen çok bir şey yok. Bu durum bana engel olur mu ?

  1. Yusuf, göz için şuanda +5 hipermetrop , -6 derece miyopluga kadar lisans alabilmekte pilotlik için üstü sorun olur. Ancak bölüm için sorun olacağını düşünmüyorum sonuçta yer hizmetlerinde çalışacaksınız. Gözlük kullanan bir sürü insan var.

 2. Teşekkürler yazınız için bilgilendirici olmuş benim bir sorum var Apron Memuru olmak KPSS’den yeterli puanı aldıktan sonra alımlar nasıl oluyor şansımıza mı bağlı ?

  1. Merhaba Fatih,

   Apron Memuru olmak için bu bölümden mezun olduktan sonra kpss den yüksek bir puan alman gerekiyor. Buna ek, çiftli yıllarda yapılan kpss puan türüne göre yapılıyor merkezi atamalar. Yani sen 2020 kpss puan türünü önümüzdeki 2 yıl boyunca kullanabilirsin ama 2021 puan türüyle ataman olmaz. Şanstan ziyade çalışmak gerekiyor. Yakında apron memurluğu ile ilgili yazı gelecek. Bir gözden geçirirsin onuda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu