Havadan Bilgiler

Havacılık Filmleri

Bazıları önemli bir tarihi anlatırken bazıları insanın bakış açısını değiştiriren Havacılık Filmleri.

Sinemanın doğuşu ile havacılık tarihinin başlangıcı hemen hemen aynı zamana denk geliyor.

Meraklılarına özel havacılık filmlerine gelin hep beraber bakalım,

BOŞLUKTAKİ KAHRAMANLAR (The Right Stuff)

1983 ABD yapımı olan film, Tom Walfe’ye ait olan The Right Stuff kitabından uyarlanmıştır.

Bazen belgesel bazende komedi tadı veren film,  dört oscarın sahibi olmuştur.

Ses hızını aşan ilk pilot olan Chuck Yeager filmin başrolündedir.

Film, genelde mercury tipli roketler çevresinde dönsede, Amerikanın Sovyet Rusya ile olan rekabetinide anlatmaktadır..” Amerikalıların her ne pahasına olursa olsun “uzayı ruslardan kapma” halleri, filmde güzel bir şekilde yansıtılmış.


TOP GUN

Tom Cruise ve Kelly McGillis’in başrollerini paylaştığı film aksiyon ve duygu yüklü olup, Pete Mitchell’in Top Gun ödülünü alabilmek için gösterdiği çabayı anlatmaktadır.

Oyuncu kadrosunun çok iyi olduğu bu filmi izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.


TOP GUN: MAVERİCK

1986 tarihli, başrollerini Tom Cruise ile Kelly McGillis’in paylaştıkları Top Gun’ın devam halkası olan Top Gun: Maverick’ın başrolünde yine Tom Cruise yer alıyor.

Tom Cruise, ilk filmde olduğunu gibi Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Teğmeni Pete Mitchell olarak hayranlarının karşısına çıkacak. Filmin yönetmenliğini ise Joseph Kosinski üstleniyor.


SON UÇUŞ  (The high and the mighty)

John Wayne’in başrolünde oynadığı 1954 yapımlı bu film uçuş sırasında arızalanan uçağı düşürmemek ve yolcuların hayatını kurtarmak için çabalayan pilotu anlatıyor.


UÇUŞ  (2012)

Kariyerinde başarılı bir adam olan Whip arızalanan ve düşmek üzere olan bir uçağı bütün yeteneklerini kullanarak indirir ve çoğu insanı kurtarır. Hastanede gözünü bir kahraman olarak açan Whip’i bekleyen bir sorun vardır.

Raporlar kaptan pilotun uçuşa alkol alarak çıktığını göstermektedir. Bir yandan kurtarılan insanlar, hiç kimsenin o uçağı kendisi gibi indiremeyeceğini söylesede hakkında açılan dava ile uğraşmak zorunda kalacaktır.


SULLY (2016)

1549 sefer sayılı seferinde kalkıştan üç dakika sonra bir kuş sürüsü çarpar. Pilotlar yakınlardaki havalimanına ulaşamayacaklarına karar verince, Sully uçağı muhteşem bir sakinlikle Hudson Nehri‘ne güvenli bir şekilde indirir. Havacılık filmlerinde ilk 3 ü alabilir.

Sully olaydan sonra bir kahraman olarak anılsada onu bekleyen bir soruşturma vardır.

Araştırma kurulu uçak herhangi bir meydana inebilirdi raporu çıkartmıştır ancak Sully bunun mümkün olmayacağını ve canlı pilotlarla yapılmasını ister. 


ATLANTİK FATİHİ  (The Spirit of St. Louis)

1927 yılında uçakla tek başına atlas okyanusu’nu geçen ilk pilot Charles Lindbergh’in hikayesini anlatan bu film adını rekorunu kırarken kullandığı uçağın adından almıştır.

Uçağın adı St. Louis’in Ruhu anlamına gelmektedir.

1970’li yıllarda TRT’de Büyük Uçuş adıylada gösterilmiştir.


AKLI HAVADA (Up in the air)

Yönetmenliğini Jason Reitman’ın yaptığı 2009 yapımlı bu film Walter Kirn’ün Up in the Air isimli romanından uyarlanmıştır. Film toplamda 6 ödüle aday gösterilmiştir.

Filmde,  Ryan Bingham Amerikanın bir ucundan bir ucuna otellerde ,havalimanlarında geçen yaşam tarzından mutludur.  Elinde tek bir valizi olan Ryan hayatının en önemli amacı olan 10 milyon uçuş miline yaklaşmasına çok az kalmıştır.


NEERJA

Neerja, 1986’da Pan Am uçuşu 73’te 359 yolcunun hayatını korumaya çalışırken kendi hayatını feda eden cesur Neerja Bhanot’un öyküsüdür. Uçak, bir terör örgütü tarafından kaçırılmıştır.


THE TERMİNAL

Gerçek bir olaydan esinlenilen bu filmde Doğu Avrupa’dan Krakozya  adlı bir ülkeden New York’a gelen Viktor Navorski’nin (Tom Hanks) öyküsünü anlatıyor.

Amerikaya dönmek üzereyken askeri darbeden dolayı Viktor (Tom Hanks) New York’un JFK Uluslararası Havalimanın’da mahsur kalır.


FLIGHT PLAN

Yaslı bir kadın ve kızı, Berlin’den Amerika’ya eve uçarken çocuk 30.000 fitte kaybolur. Ancak kimse çocuğun varlığından haberdar değildir.


INTO THE WHİTE

Bir grup İngiliz ve Alman askeri, hava çatışmasından sonra kendilerini vahşi doğada mahsur bulurlar. Aynı kabinde sığınırken, kışın hayatta kalmanın tek yolunun savaş kurallarını bir kenara bırakmak olduğunu fark ederler.


Bizim listemiz bu kadardı. Yeni yazılarda görüşmek dileğiyle 🙂

Havacılık Yönetimi yazımızı okumak isteyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu