Havadan Bilgiler

E-Vize Başvurusu Hakkında Rehber: Nasıl Alınır, İşlevi, Ücretleri

Vize süreçleri son yıllarda dünya ülkelerinin katı inceleme süreçleriyle beraber oldukça uzun ve sorunların fazlasıyla çıktığı bir süreç haline geldi. Bütün bu uzun ve sorunlu sürecin tam aksine işleyen yeni bir sisteminde devreye girdiğini söylemek gerekiyor. E-vize başvurusu:
Sıkıcı ve bitmek bilmeyen vize işlemlerinden sıkılanlar için; hiçbir başvuru merkezine gitmeden, vakit kaybeden, saatlerce sıra beklemeden, gümrük kapılarında uğraşmadan vize almanın bir yolu olduğunu biliyor muydunuz? E-Vize ile onlarca farklı ülkeye vizenizi evinizden kısa süre içerisinde alabiliyorsunuz.

E-Vize Nedir?

Elektronik vize, online vize ya da e-vize olarak bildiğimiz vize türünde ülkeler prosedürleri ve süreci hızlandırmak için online işlem yapmanıza imkan sağlıyor. Bu noktada sınır kapılarında saatlerce beklemiyor, havaalanında daha hızlı hareket edebiliyor, seyahatlerinizi güvenle yapabiliyorsunuz.
Son zamanlarda ülkelerin hızlı bir şekilde uygulamaya koymaya başladığı bu vize türünü son uygulayan ülkelerden biri Rusya oldu. Bu içerikte sizin için Rusya’ya e-vize ile nasıl gidilir? sorusuna da cevap vereceğiz. Sadece Rusya değil birçok ülkenin e-vize prosedürlerini sizinle paylaşacağız.

E-vize ile seyahat etmek istediğiniz ülkeye dair tüm başvuru işlemlerini internet üzerinden yapıyorsunuz. Süreciniz tamamen online ilerliyor ve onaylandığı takdirde belgenizi internet üzerinden alabiliyorsunuz.

E-vize şu an için sadece turistik amaçla kullanılıyor(2021) fakat bu gelecekte değişebilir. Öğrenci vizesi, çalışma vizesi ve benzeri ihtiyaçlarınız için e-vize sistemini kullanmanız mümkün değil.

E Vize Başvurusu Nasıl Yapılıyor? : Rusya, Kenya, Malezya vb

Öncelikle e-vize başvurusu yapmak için hiçbir aracı kuruluşa ihtiyacınız olmadığını, internet üzerinden kendinizin başvuru yapabileceğinizi söylememiz gerekiyor.

E-vize başvurusu için standart bir süreç bulunmaz. Ülkeler kendi prosedürlerine göre e-vize süreçlerini yönetirler. Hepsinin ortak yönü internet üzerinden başvuruları alıyor olmalarıdır. Örneğin Rusya E-vize başvurusunu ”Rusya e-vize başvurusu” linkinden yapabilirsiniz. Bu konuda Rusya’nın verdiği bilgileri ise ”Rusya e-vize resmi bilgiler” butonu üzerinden takip edebilirsiniz.

NOT1: Rusya 2021 Ocak ayı itibariyle e-vize işlemlerini ”koronavirüs” nedeniyle kapattı. Link üzerinden girdiğiniz zaman aşağıda olan uyarıyı almıyorsanız, vize başvuruları tekrar açılmış demektir.

rusya e vize koronavirüs

NOT2: İstediğiniz bütün ülkelerin e-vize başvuru linklerini yorum atarak isteyebilirsiniz, 24 saat içerisinde size dönüş yaparak resmi başvuru linklerini göndereceğiz.

E-vize başvuru sistemini aktif eden bütün ülkelere e-vize yoluyla başvuru yapabilirsiniz. Genelde istenilen bilgiler ”pasaport, kimlik bilgileri, kişisel belgeler, ödeme dekontu(internet üzerinden)” olmaktadır.

E-Vize ile Seyahat Edilen Ülkeler Tam Liste

E-vize 2021 itibariyle tercih edebileceğiniz en kolay seyahat yöntemleri arasında ilk sırada yer alıyor. Aşağıda yer alan bütün ülkelere e-vize ile seyahat edebilirsiniz.

 • ABD
 • Yeni Zelanda
 • Ermenistan
 • Bahreyn
 • Zimbabve
 • Zambiya
 • Özbekistan
 • Uganda
 • Myanmar
 • Ruanda
 • Sao Tome
 • Singapur
 • Saint Kitts
 • Sri Lanka
 • Türkiye
 • Birleşik Arap Emirlikleri
 • Rusya
 • Kenya
 • Gürcistan
 • Hindistan
 • Kuveyt
 • Yeşil Burun Adaları
 • Kamboçya
 • Moldova

E-Vize Ücretleri Ne Kadar?

E-Vize için ülkelerin sabit uyguladığı bir fiyat bulunmaz. Dönemsel olarak e-vize ücretleri değişebilir ya da ücretsiz olabilir. Bu nedenle e-vize başvurularınızı aracı firmaların değil bizzat kendinizin yönetmesi önemle tavsiye edilir.

Aşağıda verdiğimiz listede olan ülkelerin online vize sayfasına direkt giderek bilgi alabilirsiniz.
Not: Listede resmi başvuru formu aktif olmayan ülkelerin aracı başvuru formlarını verdik fakat siz başvuru yapmadan önce mutlaka tekrar resmi formları araştırın. Aktif edilmişse aracı ücreti vermeden seyahat edebilirsiniz.

NOT: E-vize başvurusu yaparken ”aracı ödeme” kısımlarına mutlaka dikkat edin. Fiyatlar size uygun gelmezse doğrudan başvuru yapmayı ya da başka bir kurumu kullanmayı deneyin.

E-Vize Başvurusu Hakkında En Sık Sorulan Sorular

E-vize hakkında aklınıza takılabilecek bütün soruları sizin için cevaplandırdık. Bize aklınıza takılan bütün soruları yorum atarak sorabilirsiniz, Savaronna uzmanları sorularınızı 24 saat içerisinde cevaplayacak!

E Vize ile Almanya Gidiliyor Mu?

Hayır 2021 itibariyle e-vize yoluyla Almanya’ya gidemezsiniz.

Rusya E-vize 2021 Güncel Ücreti Ne Kadar?

Rusya e-vize başvurusu ücretsizdir. Aracı kuruluşlar sizden ücret talep edebilir fakat isterseniz direkt başvuru yapabilirsiniz.

St.Petersburg E-vize ile diğer Şehirlere Geçebilir miyim?

E-vize ile St.Petersburg, Vladivostok ve Kaliningrad destinasyonlarına gidebilirsiniz. Bu destinasyonlar dışına çıkmak yasaktır.

E-Vize Başvuru da Belirtilen Tarihte Mi Seyahat Etmeliyim?

Hayır, e vize başvurunuzda belirttiğiniz ilk tarihten itibaren istediğiniz zaman seyahat gerçekleştirebilirsiniz.

E Vize Uzatmak Mümkün Mü?

Hayır başvurunun tamamlandığı e-vize belgesini daha sonra uzatamazsınız.

İsveç’e E-Vize ile Gidebilir Miyim?

Hayır, İsveç e-vize yoluyla başvuru kabul etmiyor.

E Vize’nin Faydaları Neler?

E Vizeler sizi başvuru merkezlerine gitmekten, sıkıcı prosedürlerden korur. Turistik kısa seyahatleriniz için genelde 24 – 72 saat içerisinde vizenizi alır ve seyahatinize başlayabilirsiniz.

E-Vize ile gidilen ülkelere turla gidebilir miyim?

Evet, e-vize başvurunuz kabul olduktan sonra turla seyahat edebilirsiniz.

E-Vize Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

E-vize geçerlilik süresi başvuru yaptığınızü lkeye göre değişiklik gösterir.

Koronavirüs nedeniyle e-vize yasakları ne zaman kalkar?

Koronavirüs nedeniyle e-vize uygulamasını kaldıran ülkeler, aşı prosedürlerinin ilk kısımlarını tamamladıktan sonra tekrar vize başvurusu almaya başlayabilirler. Fakat bunun için resmi bir bilgi henüz yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu