Havadan Bilgiler

Deporte Yolcu Nedir? Sınır Dışı Edilen Yolcu Ne Yapar?

Yaşamını sürdürdüğü ya da belirli dönemler için ziyaret ettiği ülkenin sınırlarından ”yasal bir sebep” gösterilerek ”sınır dışı” edilen yolculara ”deporte yolcu” denir. Savaronna uzmanları bugün yolcuların deporte edilme durumu, deporte edilen durumlarda yolcuların hakkı, deporte edilme sürecinin nasıl gerçekleştiğine dair detaylı bir rehber hazırladı.

Aklınıza takılan bütün soruları yorum ile Savaronna uzmanlarına iletebilirsiniz.

Deporte Yolcu Nedir?

Tanım olarak bulunduğu ülkenin sınırlarından ”yasa” yolu ile uzaklaştırılan, ülkenin sınırlarının dışına gönderilen yolculara deporte yolcu denmektedir.

Deporte edilen kişiler bu durumla ilgili bir avukattan yasal yardım alabilir, süreç hakkında yasal haklarını kullanabilir.

Deporte Edilme Sebepleri Nelerdir?

 • Overstay: Yolcuların vize tarihi geçtiği durumlarda ”kaçak yolcu” olarak kabul edilir. İzin süresi ya da vize tarihi geçersiz olan yolcuların, deporte edilmesi için süreç başlatılır.
 • Hukuksal Sorunlar: İlgili ülkede seyahati ya da izinli olduğu süre içerisinde, ülkenin hukukuna aykırı davranan, suçlu olarak kabul edilen kişiler için deporte edilme süreci başlatılır.

Deporte Yolcular Havaalanında Ne Yapar?

Deporte edilen yolcuların bilet ve uçuş işlemleri, sınır dışı işlemini uygulayan ülke tarafından tamamlanır. İlgili ülke sınır dışı edilen yolcunun uçak biletini alır ve havaalanına kadar eşlik eder. Bu noktada iki farklı süreç işler. Bunlar şu şekildedir:

 • DEPA Yolcu
  Depa yolcular bulundukları ülkede hukuki olarak suç kabul edilen bir eyleme karışan kişilerden oluşur. DEPA yolcu olarak kabul edilen bu kişilere, seyahat sırasında kelepçe takılabilir. Uçağa güvenlik güçleri tarafından bindirilir.
 • DEPU Yolcu
  DEPU Yolcu sınır dışı edilmiş fakat herhangi bir suça karışmamış kişilerden oluşur. Havaalanında tek olabilir, kelepçe takılmaz.

Deporte Yolcular Hakkında Bilinmeyenler

 • Deporte edilen yolcular eğer mümkün ise ”direkt uçuş” ile sınır dışı edilir.
 • Havayolları bu yolcuları taşımayı reddedebilir.
 • Deporte yolcular sınır dışı edildiği ülkenin görevlilerine teslim edilene kadar ”sınır dışı eden” ülkenin sorumluluğundadır.
 • Deporte eden yolcunun güvenlik eşliğinde taşınması durumunda, sınır dışı eden ülke tarafından risk analizi yapılmaktadır.
 • Deporte edilmiş yolcular, check-in görevlisi ve ortaklık yetkilisinin incelemesi sonucunda, uçuşa kabul edilebilir ya da red edilebilir.
 • Deporte edilen yolcular sakinleştirici ya da başka ilaçların etkisi altında transfer edilebilir. Bu tür durumlarda ülke mevzuatı takip edilir ve zorunlu olarak en az 1 güvenlik görevlisi ve sağlık görevlisi uçuş sırasında bulundurulur.
 • Deporte yolcular alkollü servisi kullanamaz.
 • Deporte yolcular uçağın en arkasında yolculuk eder.
 • Deporte yolcuların ”acil çıkış kapısı” tarafında oturulmasına izin verilmez.
 • Deporte yolcular eğer mümkün ise uçağa ilk olarak alınır ve son olarak indirilir.
 • Havayolu firması, deporte yolcuyu etkisi altında olduğu / olabileceği ilaçlar nedeniyle reddedebilir.

Deporte Yolcu: Deporte Edilme Sebepleri Nelerdir?

Deporte yolcular için devletlerin farklı prosedürleri bulunur. Bu prosedürler durumlara göre de farklılık gösterebilir.

Vize ihlali(Overstay) durumlarında ülkeler genellikle 5 yıl boyunca giriş yasağı koymayı tercih etmektedir. Bu noktada geçerli bir mazeretiniz varsa ilgili kurumlara başvurarak cezanızı kaldırmayı deneyebilirsiniz.

Hukuki / suç durumlarında ise ömür boyu giriş yasağı ve diğer kısıtlamalar uygulanabilmektedir. Haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız bu konuda kendilerini geliştiren avukatlarla hukuki süreç başlatabilirsiniz.

Inad ve Haymatlos Nedir?

”Inad” olarak kabul edilen yolcular, seyahat ettikleri ülkelerde, ülke sınırına alınmayan kişilerdir. Bu kişiler sınır polisleri ya da pasaport görevlileri tarafından eksik belge ya da farklı durumlar öne sürülerek ülke sınırlarına alınmaz.

Haymatlos: Haymatlos hiçbir ülkenin vatandaşı olmayan, vatandaşı olduğu ülke tarafından vatandaşlık hakları elinden alınmış kişiler için kullanılan bir kavramdır. Haymatlos kişiler ”Haymatlos Pasaport” kullanabilir. Bu pasaportla onay aldığı ülkelere seyahat edebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu