Havadan Bilgiler

Bebekle Uçak Yolculuğu Yapanlar İçin 8 Önemli İpucu!

Bebeğinizle çıkacağınız ilk yolculuğun heyecanı içindeyseniz, ilk uçak yolculuğuna dair endişeleriniz ve korkularınız olabilir. Savaronna uzmanları bebeğiyle ilk defa seyahat yapacaklar için özel bir rehber hazırladı! Havacılığın tam kalbinden getirdiğimiz bilgilerle, yolculuğa dair endişeleneceğiniz hiçbir şey olmayacak.

Bebekle İlk Uçak Yolcuğu ve Sorular

İlk yolculuğunuza dair şu soruları sorduğunuzu biliyoruz.

 • Bebekler uçağa binebilir mi?
 • Bebeğimin altını uçakta değiştirebilir miyim?
 • Uçakta bebek arabası olur mu?
 • Uçakta bebeğimin dikkatini nasıl dağıtırım?
 • Uçakta bebeğimin mama ihtiyacını nasıl giderebilirim?
 • Bebekler için uçak bileti alınır mı?
 • Bebekler için check-in yapmak gerekiyor mu?
 • Bebekle Uçak Yolculuğuna Nasıl Hazırlanabilirim?

  Bütün bu soruların cevabını Savaronna uzmanları verdi.

Bebeklerin Uçağa Binmesi Sağlık Açısından Sorun Yaratır Mı?

Pediatri uzmanları bebekler için uçak yolculuğunu sakıncalı bulmuyor. Bebeğinizle rahatça uçak seyahati yapabilirsiniz.

6 Aylıktan daha küçük bebekleriniz için doktorunuzun tavsiyesini almanız kişisel ve daha etkili bir sonuç verecektir. Bebeklerin ilk 6 aydan sonra farklı ses ve ortamlara ayak uydurmaya başlaması, ilk yolcuğunuz için biraz beklemeniz gerektiği anlamına gelebilir. Fakat bebeğinizin sağlık durumu ve gelişimine göre bu konuda en etkili tavsiyeyi, doktorunuzdan alabilirsiniz.

Bebekler İçin Uçakta Ücret Ödemek Gerekir Mi?

Bebeğinizle ilk yolculuğunuz öncesi merak ettiğiniz bir diğer soru, bebeklerden ücret alınıp alınmadığı olabilir. Uçak yolculuklarında uçağa biniş yapan tüm yolculardan ücret alınır. Fakat 2 yaşından küçük bireyler için ücretlendirme daha farklı yapılır.

Bebeğiniz 2 yaşından küçük ise ve buna uygun olarak bilet aldıysanız, normal bir bilete göre çok daha ucuz bir bilet alabilirsiniz. Bu noktada şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Bebeğinizin biletini internetten ya da telefondan almış olsanız bile 2 yaşının altında olduğunu ibraz eden bir belgeniz olması gerekir.
 • Bebeğiniz için 2 yaş altı bilet aldıysanız, bebeğinize ait bir koltuk bulunmaz.
 • Bebeğinizle bir koltukta yolculuk yapmak istiyorsanız, bilet alırken ”bebek” değil ”çocuk” işaretini seçin. ( bilet tutarı artacaktır )
 • Bebeğiniz için ayrı bir koltuk almışsanız yanınızda bebeklere uygun olan araba koltuğu bulundurmanız gerekebilir.
 • Bebeğinize tek koltuk almaya karar verirseniz cam kenarı olmasına özen gösterin. Gürültüden uzak olacak ve daha korunaklı olacaktır.

Bebeğim Adına Uçakta Check-in Yapmam Gerekiyor Mu?

Bebeğinizle ilk yolculuğunuz öncesi kafa karıştıran çok fazla şey olduğunu biliyoruz. Bu nedenle havaalanlarında en çok rastlanan konulardan birisinin ”check-in yapmamış bebekler” olduğunu söyleyebiliriz. Bebekler için check-in yapmanız mutlaka gerekir.

Bebekler için koltuk verilmez fakat check-in gerekir. Bunun için check-in işlemi sırasında bebeğinizin bilgilerini de vermeniz gerekir. Aksi takdirde uçuşunuzda sorun yaşayabilirsiniz.

Özellikle bebeğiniz için bilet almamışsanız, check-in sırasında işlemleriniz uzayabilir. Mutlaka bebeğinizin biletini alarak bu sıraya giriniz.

Bebek İçin Koltuk Seçimi Nasıl Yapılır?

Uçağın sesinin bebekler için uykuya davet sesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden sizin uçuşunuzu planlarken bebeğinizin uyuduğu saatleri seçmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Saat seçimini bebeğinizin uyku saatine göre seçmişseniz şimdi sırada ”tuvalete uzak koltuklar” var. Özellikle uzun yolculuklarda bu koltuklar sizin için günü kurtaran detay olabilir. Uçaklarda tuvalete giden kişiler istemeden yaptığı hareketlerle bebeğinizi uyandırabilir. Aynı şekilde servis sırasında bebekleriniz uyanabilir ya da rahatsız olabilir. Olabildiğince uçağın ön tarafından koltuk seçmeye çalışın.

Havayolu firmaları zaman zaman ön koltuklarda bebeklere uygun yataklar bulundurabiliyor. Uçuş öncesi arayarak bilgi alabilirsiniz. Bebeğinizin uçakta en rahat edeceği bölüm genelde uçağın ön tarafı olur.

Bebeğiniz Uçakta Ne Yiyebilir? Bebekler İçin Uçakta Mama

Uzun yolculuklarda bebeğinizin doyması için gıda seçimi yapmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Bunun için uçak bileti alırken bebeğinize özel mama havayolundan talep edebilirsiniz. Bu talebi karşılıyorlarsa sizin için daha kolay olacaktır.

Bu konuda sorun yaşıyorsanız yanınıza konserve mama alabilir ya da biberonunu yolculuk öncesi hazır hale getirebilirsiniz.

Evet biberon deyince yasak olduğunu düşünüyor olabilirsiniz fakat uluslararası seyahat kurallarına göre bebeklere ait biberonlar farklı bir kapsamda değerlendiriliyor. Biberonunuz kontrolden geçirilerek size verilecektir.

Uçakta Bebek Arabası Bulundurabilir Miyim?

Uçakta bebek arabası bulundurmanız kesinlikle imkansızdır. Bu konuda internette bazı bilgi yanlışları bulunsa da tek doğru bilgi arabayla uçağa binemeyecek olmanızdır.

Uçaktan iner inmez bebek arabasına ihtiyaç duyuyorsanız bu durumu hava yolu firmasıyla görüşebilirsiniz.

Bebek arabanızı bagaj yerinden teslim edebilirsiniz. Tek başına seyahatlerde çevredeki görevlilerden arabayı katlamak / açmak gibi durumlar için yardım isteyebilirsiniz .

Bebekle Uçuş Yapacaklar İçin Genel Klavuz

Savaronna uzmanları yukarda yer alan bilgiler ve daha fazlasının yer aldığı küçük bir kılavuzu sizler için hazırladı. Bu listeye check diyebiliyorsanız, bebekle yolculuğa hazırsınız demektir!

 • Bebek bileti almak.
 • Bebek için check-in.
 • Yanına fazlaca bebek bezi ve temizleme mendili almak. (Hava basıncı daha çok beze ihtiyaç duymanıza neden olabilir 🙂 )
 • Kusma ihtimaline karşı yedek kıyafet.
 • Bebeğinizin ilaçları ve medikal ürünleri.
 • Biberon, ek gıda olarak meyve, krakter. (emziriyorsanız gerekmeyebilir fakat sizin de sağlık durumunuz için mutlaka alın)
 • Bebeğinizin dikkatını dağıtacak oyuncaklar.(sesli olmazsa diğer yolcular için daha iyi)
 • Bebek bagaj hakkında bilgi almak.
 • Havaalanına 1-2 saat önceden gelmek ve bebeğinizi dış ortama alıştırmak.
 • Uçağa binmeden önce bebeğinizin emzirilmesi, altının değiştirilmesi gibi işlemleri yapmak.(daha rahat.)
 • Valizlerini teslim ederken bebek arabasıyla ilgili bilgi vermek.
 • Uçuş sırasında bebeğin için seyahat kemeri almak.(uçakta veriliyor)
 • Bebeğiniz koltukta seyahat edecekse bebek koltuğu(hava yolundan bilgi alın onlar veriyor olabilir)
 • Hava yolundan bebeğiniz için battaniye, yastık verip vermediğini öğrenmek.
 • *ÖNEMLİ* Bebeğinizin kulakları basınçtan dolayı tıkanabilir. Bunun için onu emzirebilir, biberon verebilir, yutkunmasını sağlayabilir, yudum yudum su içerebilirsiniz.
 • Bebeğiniz uçakta ağlayabilir bu tür durumlarda dışardaki insanlara karşı gerilmenize gerek yoktur. Sakince çocuğunuzla ilgilenin.
 • Bebeğinizin uyku saatlerine göre bilet alabiliyorsanız alın.
 • Bebeğinizle ilgili yolculuk için uçak görevlilerinden her konuda bilgi alabilirsiniz.
Yeni Doğan Bebekle Uçak Yolculuğu Yapabilir Miyim?

Bebeğinizin doğumundan itibaren ilk 48 saat uçağa binmesi yasaktır. Fakat 2-8 günlük bebekler ”uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” raporu alarak uçakla yolculuk yapabilirler.

1 Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir Mi?

Evet 1 aylık bebekle uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Hava yolları sizden bir belge istemez fakat sizin doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

6 Aylık Bebek Uçak Yolculuğu Yapabilir Mi?

Evet 6 aylık bebekle uçak yolculuğu yapabilirsiniz. Hava yolları sizden bir belge istemez fakat sizin doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Uçakta Bebek Koltukları Ücretli Midir?

Uçakta bebek koltukları ücretlidir fakat 2 yaşa kadar olan biletler oldukça ucuzdur.

Uçağa Bebek Sütü Alınır Mı?

Evet 100ML’e kadar olan sütleriniz özel kontrolden geçirilerek uçağa alınır. Diğer sıvılar için olan kurallar bebek sütleri için geçerli değildir.

Uçakta Bebek Kemeri Nasıl Takılır?

Uçakta bebek kemerinin nasıl takılacağını size kemeri veren görevliler detaylı olarak göstermektedir.

Uçakta Bebek Arabasını Nereye Koyabilirim?

Uçak yolculuklarınızda bebek arabasını sadece bagaj bölümüne verebilirsiniz. Uçağa yanınıza alamazsınız.

Uçakta Bebekler Maske Takmak Zorunda Mı?

2 Yaşa kadar olan bebeklerin uçakta maske takması zorunlu değildir.

Kaç Aylık Bebek İçin Uçak Bileti Almalıyım?

Bebeklerinin yaşından bağımsız olarak uçak bileti almanız zorunludur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu