Havacılık BölümleriHavadan Bilgiler

ARFF Memuru Nedir? A’dan Z’ye ARFF Memuru Hakkında Zengin Rehber!

Aircraft Rescue and Firefighting(ARFF) – ”Hava Kurtarma ve Yangınla Mücadele (Memuru) olarak kabul ettiğimiz, DHMİ personellerine ”’Arff memuru” denmektedir.

CTIF Commission “Rescue and Fire Fighting at Airports” meeting in Ljubljana 10th-12th September | CTIF - International Association of Fire Services for Safer Citizens through Skilled Firefighters

Savaronna uzmanları Arff memuru maaşları, Arf memuru çalışma düzenleri, Arff memuru görevleri ve meslek içi bilgilerin yer aldığı detaylı bir rehber hazırladı. A’dan Z’ye bilgi ve ipuçları içeren bu rehber ARFF memurluğu hakkında merak ettiğiniz bütün soruların cevabını verecek. Rehberde yer almadığını düşündüğünüz bütün bilgiler için yorum atarak, Savaronna uzmanlarına danışabilirsiniz.

ARFF Memurları Kimlerden Oluşur? ARFF Nedir?

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü bünyesinde meslek hayatlarını sürdüren ARFF memurları, havacılık alanında birden fazla görevi üstlenirler. Çalışma alanları genelde:

training, firefighting, fire brigade, mock-up airplane, airport rescue and firefighting services, Stock Photo, Picture And Rights Managed Image. Pic. RDC-1257406 | agefotostock
 • Havaalanlarında
 • Sivil Havacılık
 • Askeri Havacılık
 • VIP Havacılık

gibi alanlardan oluşur. Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen prosedürlere ve kalite standartlarına göre görev yapan ARFF memurları, görev tanımları gereği oldukça kritik alanlarda çalışırlar.

Genel tanımıyla ARFF Memurları, havaalanında havada ve yerde çıkan yangınlar, patlama durumları, kaza – kırım ve benzeri acil durum olaylarına ilk müdahaleyi yapan ekipler arasında yer alır. Üstlendikleri görevin getirdiği sorumluluk gereği sürekli olarak atik, bilgili ve psikolojik olarak sağlam olmaları gerekir.

Uçuş ve havalimanı güvenliğinin en kritik çalışanları arasında yer alan ARFF memurları, havacılıkta en önemli meslek dallarından biridir.

ARFF Memurları İş Görevleri Detaylı Listesi

ARFF Memurları yukarda belirttiğimiz üzere kaza – kırım, patlama, uçaklarda yaşanan yangın durumları ve benzeri durumlara müdahale eder. Görev tanımları DHMİ tarafından belirlenir ve bu yapılırken Uluslararası hava standartları takip edilir.

2021 İtibariyle ARFF Memurlarının Görevleri Şunlardır:

Rescue and firefighting services - Securitas
 • Kendilerini psikolojik, fiziksel anlamda göreve her zaman hazır tutmak. Dinç olmak.
 • Aldıkları eğitimlere doğru uygulamak, takip etmek.
 • Yaşanacak olağanüstü durumlarda görev için 7/24 hazır olmak.
 • Yaşanacak farklı durumlar için düzenli tatbikatlar düzenleyerek, iş yetkinliklerini arttırmak.
 • Kendilerine düşen alanda hava araçlarının durumlarını takip etmek, gerekli durumlarda raporla üstlerine bildirmek.
 • Kaza, yangın, patlama ya da benzeir olaylarda yakıt ikmali için hazırlıklı olmak.
 • Birim içerisinde personel hiyearşisine uygun olarak görev dağılımını yapmak, her zaman hazır olmak.
 • Uçuş güvenliği için denetlemeye inceleme, rapor ve diğer alanlarda katkı sunmak.
Aircraft Rescue and Fire Fighting (ARFF) - Falck


ARFF Memuru Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

ARFF Memuru için herhangi bir liseyi bitirdikten sonra aşağıda yer alan bölümlerden birinden mezun olmanız gerekir:

 • Sivil Savunma ve İtfaiyecilik
 • İtfaiyecilik ve Sivil Savunma
 • İtfaiyecilik ve Yangın Güvenliği
 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi

Bu bölümlerden mezun olan kişiler için DHMİ belirli şartlar altında işe alım ilanları açmaktadır. İlanlar güncel olarak bu içeriğin en altında yer alacaktır.

Peki ARFF Memuru Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir? Kimler ARFF Memuru Olabilir?

ARFF memuru olmak DHMI tarafından Uluslararası hava standartlarına uygun olarak belirlenen bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekildedir:

 • Boy: 1.65 M ve üstü boya sahip olmak.
 • Kilo: Boy’u ifade eden 2’cil CM rakamının en fazla +15 kg olması. Örneğin 1.65 biri için maksimum (65+15: 80KG) olmak.(ölçüm çıplak ayakla, aç karnına yapılır)
 • Bronşit, Epiletpsi, Renk Körlüğü, Kekemelik, Sağırlık, Nefes Darlığı, görme bozukluğu ve benzeri rahatsızlıklara sahip olmamak.
 • Karanlık korkusu, yükseklik korkusu, aşırı psikolojik duyarlılık, anksiyete bozukluğu, ve benzeri sinirsel, psikolojik rahatsızlıklara daha önce yakalanmamış olmak.
 • Yukarda yer alan iki madde için ARFF memuru olarak görev yapabileceğine dair yetkili bir hastaneden ”sağlık kurulu” onayına sahip olmak.
 • Yeterli KPSS puanına sahip olmak.
 • Güvenlik Araştırmasının olumlu olması.
 • C Sınıf sürücü belgesine sahip olmak.

ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

ARFF Memuru maaşları çalışan posizyonun kıdemine, işte geçirilen süreye, iş yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Savaronna uzmanları tarafından 2020 – 2021 ARF Memuru Maaşları 7500+TL olarak tespit edilmiştir. Alınan göreve göre maaşlar değişiklik gösterebilir.

ARF Memuru maaşına aile yardımı, çocuk yardımı ve havacılık tzminatı da eklenmektedir.

ARFF Memurları Yangınla Mücadele Aparatı Olarak Ne Kullanıyor?

Havaalanlarında bulunan yangınla mücadele araçlarının ve cihazlarının sayısı, türü, havalimanının kategorisine ve hacmine göre değişiklik gösterir.

ARFF Personelleri görevi gereği normal itfaiyelerden farklı özel yangın araçları kullanır. Bu araçların tasarımı öncelikle hız, su taşıma kapasitesi, arazi performansı gibi önceliklere göre dizayn edilir.

Havaalanının herhangi bir yerinde kaza meydana gelebilecek olması nedeniyle, taşınabilirlik büyük önem arz eder.

Çoğu havalimanı itfaiye aracı, yangın söndürme maddelerini uzak mesafelere fırlatabilen tavana monte bir top veya nozul ile donatılmıştır. Bu, yaklaşan bir yangın cihazının, yangın yerine yaklaşırken alevleri söndürmeye başlamasını sağlar. Daha yeni araçlar genellikle uzatılabilir bir bom üzerine monte edilmiş nozül ile donatılmıştır ve ayrıca genellikle bir uçağın gövdesini delebilecek bir çivi ile donatılmıştır. Bu, bazen flashover riskini azaltabilen bir uçağın iç kısmına su veya köpük verilmesine izin verir .

Yanan yakıtlar yoğun radyan ısı üretir. İtfaiyeciler, ısıyı vücutlarından uzağa yansıtmak için tasarlanmış gümüş renkli bir malzeme ile kaplanmış ve ‘yangına yakınlık giysisi’ olarak adlandırılan koruyucu bir takım giyerler. Ayrıca, duman ve diğer aşırı ısıtılmış gazların bulunduğu bir ortamda çalışmalarına izin veren bir solunabilir hava kaynağı sağlamak için bağımsız solunum aparatı takmaları gerekir. Bu, özellikle bir uçağın yanan kabinine girerken kritiktir.

ARFF Memuru Maaşları Ne Kadar?

ARFF Memuru maaşları 2021 itibariyle minimum 7500TL’den başlamaktadır.

ARFF İşe alım haberlerini nasıl öğrenebilirim?

ARFF İşe alım https://www.dhmi.gov.tr/Sayfalar/DuyurularListesi.aspx haberlerini güncel olarak bu bağlantı üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Kadınlar ARFF Memuru Olabilir Mi?

Evet kadınlar DHMİ ilanlarına başvuru yaparak, ARFF memuru olabilir.

ARFF Memuru Çalışma Saatleri Nasıl?

ARFF Memurları vardiya sistemiyle çalışır. 24 Saat çalışma 48 saat izin şeklinde çalışma saatleri bulunur. Yoğun dönemlerde ya da kaza – kırım durumlarında bu saatler ve çalışma stili değişiklik gösterebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu