Havacılıkta Büyük Kazalar

Havacılık Tarihinin En Büyük Ve En Ölümcül Uçak Kazaları!

Uçaklar, dünyanın en güvenli ulaşım araçlarından biri olarak kabul edilir ve istatistikler de bunu doğrular. Ancak küçük hatalar, teknik arızalar ve hava durumu gibi faktörler uçağın düşmesine sebep olur ve binlerce kişi aynı anda hayatını kaybedebilir. Geçmişten günümüze havacılık tarihinin en büyük ve en ölümcül kazaları tüm dünyanın aynı anda aynı olaya odaklanmasını sağlamıştır.

Uçuş sistemlerinin gelişmesi, nitelikli ekip ve yüksek teknoloji ile birlikte günümüzde uçak kazaları büyük oranda azalmıştır. Ancak bugüne kadar on binlerce kişi uçak kazalarında hayatını kaybetti.

Charkhi Dadri Faciası

Dünyanın en ölümcül ve en ilginç uçak kazalarından biri Hindistan’ın Yeni Delhi Havalimanı’nda yaşanmıştır. 12 Kasım 1996 yılında Suudi Arabistan’a ait Boeing 747 ve Kazakistan’a ait IL-76 uçakları havada birbiriyle çarpıştı. Uçaklar birbiriyle çarpışır çarpışmaz havada büyük bir patlama meydana geldi ve her iki uçak da yere çakıldı.

Kaza sebebini araştırmak isteyen uzmanlar büyük uğraş verdi. Uğraşlar sonucunda iş makineleri ile yerin derinliklerinden çıkarılan kara kutular incelendi. Boeing 747 kontrolörün verdiği talimatları yerine getirmişti ancak Kazak pilotlar İngilizce’ye yeterince hakim olmadıkları için talimatları yanlış anlamıştı. Uçaklardan sadece Boeing 747 ye alçalma talimatı verilmişti ancak IL -76 da bu talimatı üzerine aldı ve kaçınılmaz son meydana geldi. Kazanın bir diğer sebebi ise Yeni Delhi Havalimanı’nda sadece bir radarın olmasıydı ve bu radar uçakların iritfa bilgisini göstermiyordu. Kontrolörler uçakların hareketi hakkında bilgi sahibi değildi aynı zamanda irtifa bilgisi sadece pilottan geliyordu.

Neredeyse sadece filmlerde yaşanabilecek bu korkunç kaza hatalar silsilesi sonucunda meydana geldi  ve facianın sonunda her iki uçaktan da kurtulan olmadı.  349 Kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası adını kanlı tarihe yazdırdı.

Tenerife Faciası

Havacılık tarihinin en ölümcül kazası İspanya’ya bağlı Tenerife Adası’nda meydana geldi. Tarih 27 Mart 1977’yi gösterdiğinde  KLM Havayolu’na ait Boeing 747-206B yolcu uçağı ile Pan American World’a ait Boeing 747-121 uçağı çarpıştı. Los Rodeos Havalimanı yoğun bir sis altındaydı ve Pazar günü olması nedeniyle hava trafiği oldukça fazlaydı. KLM uçağının Kaptan Pilotu Van Zanten bir an önce Amsterdam’a varmak ve vakit kaybetmemek için yakıt ikmali yaptı. Zanten uçuş limitlerine takılmadan ve sis yoğunlaşmadan uçağı havalandırmak istemişti.

Uçaklar kalkış yapmak için pistte beklemeye başladı, KLM uçağı önde arkasında ise Pan AM uçağı vardı. Havalimanında yer radarı yoktu ve yoğun sis hava trafik kontrolörlerinin işini bir hayli zorlaştırıyodu. Kaptan Pilot Van Zanten kalkış için motorlara güç vermeye başladı ikinci pilot ise kalkış için izin almadıklarını hatırlattı. Bu sırada Pan AM uçağı beklmeye devam ediyordu.

Kara kutu incelendiğinde kulenin KLM uçağına beklemesi gerektiğini söylediği anlaşıldı. Ancak sesin cızırtılı olması sebebiyle Zanten tam olarak anlamayadı ve motorlara güç vermeye devam etti. 700 metre olması gereken görüş mesafesi 300 metreye kadar düşmüştü, KLM pistte hızlandığında U dönüşü yaparak havalanmayı hedefledi. Tam bu sırada Pan AM uçağını fark etti ve uçağın üstünden geçmeye çalıştı. Ancak KLM uçağı yakıt ikmali nedeniyle pilotun istediği kadar havalanamadı ve çarpışma meydana geldi.

KLM uçağı yaklaşık 260 km/s hızla Pan AM uçağının sağ tarafına çarptı. KLM uçağı çarpışmanın etkisiyle 150 m daha yükseldi ve aniden düşerek 300 metre sürüklendi. Kazada 583 kişi hayatını kaybetti ve Pan AM uçağında bulunanlar arasından sadece 61 kişi hayatta kalabildi.

123 Sefer Sayılı Uçuş – Japan Airlines

12 Ağustos 1985 tarihinde Boeing 747SR-46 model uçak, 49 yaşındaki kaptan pilot Masami Takahama önderliğinde, ikinci kaptan, uçuş mühendisi, on bir mürettebat ve 520 yolcuyla birlikte havalandı.  Kaptan Takahama neredeyse yirmi yıllık bir deneyime sahipti, kalkıştan yaklaşık on dakika sonra uçağın arka tarafında bir patlama geldi. Patlamanın ardından kuyruğun beş metrelik kısmı ve uçağın dikey dengeleyicisi yere düştü.

Hidrolik kontrollerin devre dışı kalmasıyla birlikte uçak ani dalışlara başladı. Deneyimli pilotlar uçağı dengede tutmayı başardı ancak uçak kısa bir süre sonra irtifa kaybetmeye devam etti. Uçak radardan kayboldu ve büyük bir hızla Takamagahara Dağ’ına çarptı. Adeta uçak ters döndü ve büyük bir patlama gerçekleşti.

Patlama sonucunda 520 kişi hayatını kaybederken üç kişi hayatta kaldı. Küçük bir kız çocuğu ağaç dallarının arasında bulunurken bir yolcu koltukların arasına sıkışmıştı. Bu feci kaza sivil havacılık tarihinin en büyük ikinci kazası olarak kaydedildi.

981 Sefer Sayılı Uçuş – Türk Hava Yolları

1970’li yıllara McDonnell Douglas DC-10 model uçak oldukça popülerdi. 400 adet üretilen bu uçağın 3 tanesini de THY satın almıştı. McDonnell Douglas DC-10 daha fazla yolcu taşıyabiliyordu ve ilgi çekici bir mekanizmaya sahipti. Uçağın dikkat çeken özelliklerinden biri bagaj kapısının çok hassas olması, içerden açılması ve hidrolik sistemlerin bagaja yakın olmasıydı.

Ankara – İstanbul – Paris ve Londra seferini yapmak üzere kalkış yapan uçak Fransa’nın kuzeyinde bulunan Ermenonville Ormanı’na çakıldı. Kaza sonrası yapılan araştırmalarda bagaj kapağının üretim hatası olduğu ortaya çıktı. Şirket, suçu üstlenmedi ancak kazazede yakınları firmayı suçladı. Kaza sonucunda 333’ü yolcu 13’ü mürettebat toplam 346 kişi hayatını kaybetti. Bu kaza sivil havacılık tarihinin en büyük dördüncü kazasıdır.

182 Sefer Sayılı Uçuş – Hindistan Hava Yolları

Hindistan Hava Yolları’na ait Boeing 747 model yolcu uçağı, Kanada’dan Yeni Delhi’ye gitmek üzere kalkış yaptı. Kalkıştan bir süre sonra uçaktan sinyal alınamadı ve Hava Trafik Kontrolü ekranlarından kayboldu. Uçağın kaybolmasıyla birlikte birçok gemi ve uçak arama çalışmalarına başladı. Yaklaşık iki saat sonra Atlas Okyanusu açıklarında uçak bulundu ancak enkaz halindeydi.

Uçak çok büyüktü ve daha fazla yolcu alabiliyordu. Toplam 329 kişinin bulunduğu uçaktan kurtulan olmadı ve birçok kişinin cesedi okyanus derinliklerinde kayboldu. Kaza sonrasında kara kutu incelendi ve acı gerçekler ortaya çıktı.

Terörist, valizini uçağa vermişti ancak kendisi binmedi. Görevliler valizden şüphelenmedi ve bagaj kısmına koydu. Uçak neredeyse paramparça olmuştu ve patlamanın etkisiyle yolcuların uçaktan fırladığı düşünüldü.

17 Sefer Sayılı Uçuş – Malaysia Airlines

Malaysia Airlines’a ait 9M-MRD kuyruk numaralı bir Boeing 777-200ER yolcu uçağı 17 Temmuz 2014 tarihinde Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı’na giderken düştü. Ukrayna’nın Donetsk Oblastı’na bağlı Hrabove köyüne düşen uçakta 283 yolcu ve 15 mürettebat vardı.

11 Eylül saldırılarından sonra gerçekleşen en büyük sivil havacılık kazası olarak kayda geçti. Uçak, milislerin füze saldırısı sonucunda irtifa kaybetti ve büyük bir hızla yere çakıldı. Ukrayna, Rusya, İngiltere ve Hollandalı yetkililer uçak kazasının soruşturmasına devam ediyor. Henüz resmi bir suçlu olmamakla birlikte bu kazada 3ü bebek toplam 298 kişi hayatını kaybetti.

163 Sefer Sayılı Uçuş – Saudia Hava Yolları

19 Ağustos 1989 yılında Saudia Hava Yolları’nın 163 sefer sayılı uçuşu Pakistan’dan aktarmalı olarak Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde sonlanacaktı. L-1011-200 TriStar model yolcu uçağı aktarma sırasında yakıt ikmali yaptı ve yolcularını da alarak sorunsuz bir şekilde havalandı. Yaklaşık beş altı dakika sonra alarm sesleri duyuldu ve mürettebat alarmın sebebini araştırmaya başladı.

Dumanlar neredeyse tüm uçağı kaplamıştı ve kaptan pilot acil iniş yapmak üzere aktarma yaptığı Riyad Havalimanı’na döndü. Yangının devam etmesi nedeniyle ikinci motor tamamen kaybedilmişti. Uçak başarılı bir şekilde iniş yaptı ve hazırda itfaiye ekipleri kurtarma çalışmaları için bekliyordu. Uçak piste inmesine rağmen motorlar durmadı ve çalışmaya devam etti bu sırada uçağın yolcu kısmından alevler yükseliyordu. Pilotlarla iletişim kurulamadı ve uçak bir anda patladı, mahşer yerine dönen pist birçok kişinin mezarı oldu.

287 yolcu 14 müretteat bu feci yangında hayatını kaybetti. 301 kişinin öldüğü uçak kazası tarihin en büyük havacılık kazaları arasında yer alıyor.

007 Sayılı Uçuş – Korean Air

Newyork ve Seul arasında yolcu taşımak üzere uçuşa başlayan yolcu uçağı, otomatik pilot hatası sonucunda rotasından çıkmıştır. Rotasından sapan uçak Sovyetler Birliği’nin hava sahasına giriş yapmaktadır. Aynı gün Sovyetler Birliği ve ABD arasında yaşanan gerilimden dolayı Sovyetler Birliği füze atışı tatbikatı yapar.

Yolcu uçağı, askeri uçak zannedilir ve uyarı atışı yapılır. Bu sırada kuleyle irtibata geçen pilota yükselmesi gerektiği bildirilir. Yükselen uçağa Sovyetler Birliği tekrar füze atar ve uçak alev topuna dönerek düşer. Bu havacılık kazasında 269 kişi hayatını kaybederken kurtulan olmamıştır.

9268 Sefer Sayılı Uçuş – Metrojet Airlines Rusya

Metrojet Airlines’e ait Airbus A321 model yolcu uçağı 31 Ekim 2015 tarihinde Mısır’ın Şam el Şeyh Havalimanı’ndan havalanarak Rusya’da Pulkov Havalimanı’na gitmek üzereydi. Uçak Sina Yarımadası’ndayken yaklaşık 23 dakika sonra iletişim kesildi. Kısa süre sonra Mısır yetkilileri uçağın düştüğü bildirdi.

31.000 feette bulunan uçak saniyeler içinde büyük bir irtifa kaybederek 5000 feete kadar düştü. Sina Yarımadası’nın iç kesiminde dağlık bir bölgeye duşan uçağa kurtarma ekipleri geç gidebildi. Uçakta 7 mürettebat, toplam 224 kişi bulunuyordu ve kurtulan olmadı.

Terör saldırısı sonucunda düşen uçak Mısır tarihinin en büyük havacılık kazasıdır. Saldırıyı terör örgütü DAEŞ üstlenmiştir.

655 Sefer Sayılı Uçuş – İran Havayolları

İran’ın kuzeyinde bulunan Benderabbas’tan Dubai’ye gitmekte olan 655 sayılı Airbus A300 B2-203 İran Air yolcu uçağı sorunsuz bir şekilde kalkış yaptı. Basra Körfezi semalarında giden uçak, ABD donanma gemisi tarafından vuruldu. Geminin kaptanı Rogers, uçağı askeri uçak sanarak ‘vur’ emri verdi.

Atılan ilk füze uçağın sol kanadına isabet etti ve uçak irtifa kaybetmeye başladı ikinci füze ise arka kanada geldi. Seksen dört saniye içinde körfezin derin sularına dalan uçakta 274 yolcu ve 16 mürettebat bulunuyordu. Kazada kurtulan olmadı ve soruşturma açıldı. Donanma gemisinin kaptanı Amiral William C. Rogers bir yıl sonra tüm suçlarından aklanmıştır.  İran hava sahasında gerçekleşen kazada ABD yaptığı açıklamada yanlışıkla vurulduğunu söylemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu