Gündeme Dair

Coronavirüsün Havacılığa Etkileri Neler Oldu?

2020 yılına damgasını vuran ve dünya çapında artarak etkisini sürdüren Coronavirüs, pek çok sektörü aynı anda etkiledi. Ülkelerin ekonomik stratejilerini, yatırım paketlerini ve sosyal destek politikalarını gözden geçirmelerine sebep olan; sosyal devlet ihtiyacının yeniden altını çizen ve binlerce ölüme sebep olan COVID-19, seyahat ve yer değiştirme kısıtlamaları ile kendini yoğun bir şekilde hissettirdi. Elbette seyahat ve kapalı alanda bir arada bulunmaya dair getirilen kısıtlamalar, turizm sektörü kadar sivil havacılık sektörünü de yakından etkiledi. Uçuş firmalarından alınan bilgileri, ekonomik açıdan pek çok firmanın ciddi bir devlet desteğine ihtiyaç duyduğu yönünde. Devletler ise aynı anda hem pandemiden halkı koruyacak, hem de şirketlere yaşam enerjisi sağlayacak bir orta yolu bulma çabası içerisinde gibi görünüyor. Coronavirüsün havacılığa etkileri neler oldu?

Coronavirüsün havacılığa etkileri hakkında sizin için oldukça detaylı bir içerik hazırladık. İçeriğimizde teyit edilmiş istatistiksel veriler kullandık. Keyifli okumalar!

Coronavirüsün Havacılığa Etkileri: Sivil Havacılığa İlk Darbe: Uçuş Trafiğinin Azalması

Bilet iptalleri, sokağa çıkma yasakları, seyahat kısıltmaları… Tüm bu gelişmelerin ilk etkisi elbette uçuş trafiğinin azalması oldu.  Eurocontrol, avrupa Hava Trafiği Yönetimi kontrolü sağlamak amacı ile çalışan bir kuruluş. Bu kuruluşun belli aralıklar ile yayınladığı rapora göre, 2020 yılının ilk 19 haftası ile ilgili oldukça çarpıcı bir açıklama bizi karşılıyor: 2019’un aynı tarihlerindeki uçuş trafiğine göre, 2020 yılı trafiği tam yüzde 86 oranında daha düşük.

 1. Elbette ekonomi ve uluslararası ticaret alanında da uçuş trafiğinin azalması, genel düşüşe ciddi bir katkı sağladı. Bu kapsamda 2019 ile kıyaslandığında ticari uçuşların yüzde 55 oranında azaldığı görülüyor.
 2. 2020 Nisan – 2019 Nisan karşılaştırmasında toplam uçuş sayısının yüzde 65 oranında azaldığı göze çarpıyor.
 3. 2020 Nisan – 2019 Nisan ticari uçuş karşılaştırmasında bu fark yüzde 73’e kadar çıkmış.

Coronavirüsün havacılığa etkileri

Sivil Havacılıkta İflaslar: Batan Şirketler

Havayolu şirketlerinin ekonomik açıdan girdiği bu labirent, yalnızca şirketlerin kurumsal kimlikleri bakımından değil, istihdam edilen yüzlerce bireyin hayat standartları bakımından da endişe verici. Çünkü şirketler küçülmeye giderek pek çok şubelerini kapattılar, çalışan sayısını azalttılar ve halen çalışıyor olan işçilerin iş yüklerini en az yüzde 25 oranında arttırdılar.

En güncel istatistiksel verilere göre, havacılık sektöründe dünya çapında aktif olarak çalışan kişi sayısı tam 65,5 milyon. Dolayısıyla Coronavirüsün havacılığa etkileri doğrudan Coronavirüsün insan hayatı üzerinde etkileri anlamına geliyor. İstihdamın, işten çıkarmaların ve küçülmelerin ne kadar dramatik düzeyde olduğuna dair bir örnek vermek adına, şöyle bir kıyaslama yapılabilir:

 1. British Airways, dünya çapında çok sayıda uçuş gerçekleştiren prestijli ve büyük firmalardan bir tanesi. Bu firmanın toplam istihdam sayısı 42 bin civarında iken, pandeminin yıkıcı etkileri ile birlikte 12 bin’e kadar düşmek zorunda kaldı. İşten çıkarılmayan kişilerin ise iş yükü ciddi oranda arttırıldı.
 2. American Airlines, düşük iş yoğunluğundan dolayı tam 700 pilotunu erken emekliliğe ayırdı.
 3. Pandemi döneminde ekonomik destek bakımından son derece yararlı stratejileri ile dikkat çeken Almanya, havacılık sektöründe hizmet sağlayan şirketlerine katkı sağlamaya çalışıyor. Bu sayede Alman menşeili Lufthansa isimli havayolu şirketinin iflastan kurtulması gündemde. Şu ana kadar Almanya hükümetinin şirkete verdiği destek 10 milyar doları aştı.
 4. Doğrudan iflasını bildiren ve Amerika Birleşik Devletlerinden çekilen bir havayolu şirketi olan Avianca, Latin Amerika menşeilidir. Bu şirket de iflasını isterken tam yüzde 80’lik bir gelir düşüklüğü gösterdi. Bu oranlar, tarih boyunca görülmemiş ani düşüş oranları olarak adlandırılıyor.
 5. Avrupa ülkelerinin pandemi sürecinde devlet destekli krediler ve yardımlar konusunda daha iyi bir performans gösterdiklerini söylemek mümkün. Hatta Amerika Birleşik Devletleri ile kıyaslandığında, Almanya, Fransa, Hollanda hükümetleri kolayca geçer not alabiliyor. Air France-KLM isimli ve Fransa ve Hollanda’nın ortak markası olan hava yolu şirketi de, 2020 yılının ilk 4 ayına dair yüzde 15’i geçen bir gelir düşüklüğü raporu vermişti. Bu rapordan sonra iki hükümet de havayolu şirketine destek kararı aldı.

Uçak Üretimi Sektörü ve Uçak Mühendisleri de Tehlikede

Coronavirüsün havacılığa etkileri

Elbette sivil havacılık ve ticari havacılık üzerinde gezinen bu kara bulutlar, doğrudan uçağın üretim süreci ile ilgilenen marka ve firmaları da yakından etkiledi. Boeing ve Airbus, aynı anda küçülmeye gitme kararı aldı. İşten çıkarılanlar, kapatılan merkezler ve çok daha fazlası, istihdam açığının daha da artmasına sebep oldu.

Yapılan son resmi açıklamalara göre Airbus yüzde 49 oranında bir kar azalması raporladı. Yapılan uçakların büyük bir kısmı da ilgili şirketler tarafından teslim alınamadı. Çünkü uçakların ücretleri ödenemiyor.

Sivil Havacılık Düşüşte, Kuşlar Göğün Hakimleri

Bu süreçte çevreyi koruma adına kurulmuş olan örgütlerin de dikkat çektiği veriler var. Coronavirüsün sivil havacılığa etkileri, gökyüzünün uçaklardan yüksek oranda temizlenmesine, karbon emisyon oranlarının düşmesine sebep oldu. Kuşlar son birkaç aydır hiç olmadığı kadar yoğun bir şekilde gökyüzünde görülüyorlar. Üstelik bu sadece sivil havacılık ya da ticari havacılık ile ilgili değil. Başta Çin olmak üzere pek çok endüstriyel kalabalık ülkelerde üretim faaliyetlerinin durması ya da yavaşlaması, doğaya salınan zehirli ya da zararlı gazların da azalmasına sebep oldu. Vahşi yaşamdaki çeşitlilik günümüzde daha net şekilde gözlemleniyor.  

Carbon Brief, dünyada karbon emisyon oranlarının ciddi oranlarda düştüğü dönemler ile ilgili detaylı bir araştırma yayınladı. İkinci Dünya Savaşı döneminde, 1944 – 1945 yılları arasında, karbon emisyon oranlarında gerçekleşen ilk dramatik azalışı, 2008 mali krizi izlemiş. Coronavirüsün havacılığa etkileri kapsamında sivil havacılığın ve ticari havacılığın da azalması ile birlikte, karbon emisyon oranlarının önümüzdeki dönemlerde 2 ila 3 milyar ton arasında azalması bekleniyor. Bu da gerçekten çok yüksek bir azalma oranı ve üretim sektörlerinde istihdam edilen bireyler ve bu alanda hizmet sağlayan şirketler için endişe verici.

Coronavirüsün Türkiye’de Havacılığa Etkileri

Global çapta coronavirüs etkileri hakkında genel bilgiye sahip olduğumuza göre, yerel anlamda da istatistiklerin nasıl şekillendiğine kısaca göz atmak faydalı olabilir. Bu kapsamda, Türkiye’de de yolcu sayısında ciddi bir azalma ile karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün. İnsanlar hem seyahat kısıtlamalarından dolayı hem de kapalı bir alanda pek çok insanla aynı havayı solumak konusunda çekimser olduklarından dolayı havayolunu tercih etmiyorlar.

1 Ocak – 30 Nisan tarihleri arasını kapsayan bir araştırmaya göre, 2020 yılında, aynı dönemin 2019 yılındaki veriler ile kıyaslandığında, yüzde 41 oranında yolcu sayısı düşüşü yaşandı. Türkiye’de coronavirüsün havacılığa etkileri oldukça dramatik. Bu yolcu sayısının düşüşü iç hatlarda yüzde 40.4 iken, dış hatlarda da yüzde 42.1 düzeyinde. Bu sayılar oldukça dramatik istihdam düşüklüğünü ve iflas açıklamaları ile ilgili tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Türkiye’de kentler arasında bir karşılaştırma da gerçekleştirildi. Coronanın Türkiye’de etkilerini araştıranlar, en büyük yolcu sayısı düşüklüğünün Siirt Havalimanından gerçekleşen seferlerde yaşandığını görecektir. Açıklanan güncel istatistiksel verilere göre Siirt Havalimanından gerçekleşen uçuşlarda düşüş tam yüzde 73 oranında. İşte sırası ile, düşüşün en yüksek oranda olduğu havalimanları:

 1. Siirt Havalimanı (yüzde 73 oranında düşüş)
 2. Isparta Süleyman Demirel Havalimanı (yüzde 65 oranında düşüş)
 3. Muğla Dalaman Havalimanı (yüzde 62 oranında düşüş)

Büyükşehirlerdeki havalimanlarında da yolcu sayısı düşüklüğü dikkat çeken düzeylere ulaştı. Havacılık sektöründe Covid-19 etkileri bu kapsamda son derece dramatik. İstanbul ve Ankara’dan gelen veriler şu şekilde:

 1. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (yüzde 36 oranında düşüş)
 2. Ankara Esenboğa Havalimanı (yüzde 47 oranında düşüş)

Türkiye’de sivil havacılık yolcu sayısı açısından düşüşü, ticari uçuşlardaki düşüş izledi. İstatistiklere göre ticari uçuşlarda da dramatik bir sonuç bizleri bekliyor. İşte bazı rakamsal sonuçlar:

 1. 2020 ilk çeyrek raporuna göre, 2019’un aynı tarihli verilerine göre yüzde 25.5’lık bir ticari uçuş düşüş grafiği gözlemlendi.
 2. Ocak-Mart dönemi istatiklerinde ise aynı yöntemle yapılan karşılaştırmada yüzde 36’lık bir düşüş bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu