Gündeme DairHavadan Bilgiler

Boeing 747: Ay’da Suyun Keşfi İçin Nasa’nın Yeni Oyuncağı!

Nasa, ay yüzeyindeki suyun keşfi için Boeing 747 model özel tasarlanmış uçağı kullanmayı tercih etti. Sofia adı verilen bu uçağın en önemli özelliklerinden bir tanesi de, gövdesinde teleskop bulundurması. Savaronna ekibi havacılık dünyasının ufkunu genişleten bu haberle birlikte hemen Sofia’yı detaylı şekilde incelemeye koyuldu. Gelin sizlerle birlikte yeni astronomik keşifler için kullanılan Boeing 747’yi birlikte keşfedelim!

Sofia lakabına sahip olan Nasa uçağının en önemli görevi, Ay’da moleküler su bulmak. Moleküler su: yani H2O. Bu gelişmiş uçağın bir astronomi harikası olmasını sağlayan temel özelliği ise gövdesinin içerisine kızılötesi bir teleskop yerleştirilmiş olması. Ay keşfi süreci boyunca bu araç 100’den fazla uçuşa imza attı.

Boeing 747’nin Nasa Macerası Nasıl Başladı?

Boeing 747’nin uzay araştırmalarında kullanılması meyvelerini vermeye başladı. Geçtiğimiz Pazar günü Nasa’dan bilim insanlarının yaptıkları açıklamalara göre, NASA ayda gerçek moleküler su keşfetti, üstelik bunu yapmak için uzağa astronot göndermek bile gerekmedi. Boeing 747 çok hızlı ve profesyonel bir şekilde teleskopu yardımı ile inanılmaz veriler kaydetti.

Boeing 747

Peki, Boeing 747’ye takılan teleskopun özellikleri nelerdir?

Astronomik bir keşifte bu denli önemli bir bulguyu ortaya çıkaran Boeing 747’nin teleskop yapısını merak etmiş olabilirsiniz. Doğrusu biz de epey merak ettik ve sizin için araştırdık.

Kızılötesi Görüş Teknolojisi

Uzayın derin ve karanlık noktalarındaki cisimleri görme yetisine sahip olan bu gelişmiş teleskop, hem görülür ışıkları hem de görülür alanın dışındakileri kaydedebiliyor. Kızılötesi teknolojisi sayesinde farklı dalga boylarına sahip olan cisimleri tespit edebilen teleskop, uzayda tam olarak 2,7 metrelik bir uzunluğa sahip.

Devasa Bir Gözlemevi

Sofia ise bu tür bir teleskobu kullanmak için en iyi uçaklardan bir tanesi. Boeing 747’ye Sofia isminin verilmesinin sebebini de söyleyelim. Sofia, ”The Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy” anlamına geliyor. Yani Kızılötesi Astronomi için Stratosferik Gözlemevi. Bu gözlemevi, taşıdığı teleskobun bazı durumlarda tam 45.000 fit yükskliğe kadar çıkmasına olanak tanıyor. Erişebilirlik ve görüntü kaydetme özellikleri bakımından teleskop son derece yüksek teknolojilere sahipken, Boeing 747’nin sahip olduğu üstün özellikler teleskoptan alınan verimi arttırıyor.

Şimdi Dünya’dan Ay’a kadar gitme becerisine sahip olan Sofia’ya daha yakından bakma zamanı. Gelin göz atalım!

2.7 Metrelik Devasa Teleskop

Sofia, normal bir uçak gibi görünse de, sahip olduğu 2.7 metrelik kızıl ötesi teknolojiye sahip teleskop sayesinde diğerlerinden ayrılıyor.  Kısacası Boeing 747SP ya da Boeing 747 Special Performance olarak da isimlendirilen bu araç, gerçek bir ”havacılık harikası”!

Boeing 747 teleskobu

”En Büyük Hava Aracı”

Boeing 747, Dünyanın yüzey sınırının son çizgisinden görüntü almasına izin verilen en büyük hava aracı olarak kayıtlara geçti.

Özel Teknolojiye Sahip Teleskop

Dünya çapında pek çok bilim topluluğu, SOFIA’da bulunan teleskobun benzerlerine sahip. Fakat SOFIA, atmosfer içerisinde teleskopların çalışma performanslarını olumsuz etkileyen su buharı gibi engelleri aşabildiğinden dolayı, çok daha kaliteli sonuçlar sunabilme yeteneğine sahip.

İrtifa Yüksekliği

Boeing 747 için tipik irtifa yüksekliği 45,000 fit olarak belirlendi. Bu da aslında ticari jet trafiği için belirlenen irtifadan bile daha yüksek bir rakam.

Gece Uçuşları

Yaklaşık on saat süren bilim araştırması uçuşları bu uçak ile genelde geceleri gerçekleştiriliyor. Çünkü gece saatlerinde su buharı oranı çok daha düşük, bu da teleskobun çok daha yüksek verim ile görüntü kaydetmesi anlamına geliyor. Dolayısıyla bilimsel gözlem amaçlı uçuşların gece olması, ekstra bir avantaj sağlıyor.

Gelişmiş Hareket Kabiliyeti

Hareket kabiliyeti yüksek olan teleskobun Boeing 747 Nasa çalışmaları çerçevesindeki en büyük avantajı, okyanuslar ya da sert arazilerde mükemmel kayıtlar gerçekleştirebilmesi. Normal şartlar altında bu noktalara teleskop yerleştirmek ve çekim yapmak son derece zor. Fakat Boeing 747 sayesinde teleskobu yerleştirmek ile ilgili tüm problemler ortadan kalkıyor.

Engelsiz Görüş

Uçak gövdesinin arkasında bir kapı bulunuyor. Özellikle havada uçuş halindeyken bu kapı, tamamen engelsiz bir görüş alanının ortaya çıkabilmesi ve tüm kayıtların mükemmel şekilde gerçekleşebilmesi için açılıyor. Bu da Boeing 747 uçağı için ”bilim makinesi” ünvanını uygun hale getiriyor.

Boeing 747

Boeing 747 Teleskobu Neler Görebilir?

Peki, Boeing 747 Teleskobu neler görebilir?

Boeing 747 teleskobunun neler görebildiğini yeterince iyi ifade edememekten çekiniyoruz. Bu yüzden birkaç örnek verelim istedik. Kızılötesi ışınlarla mükemmel işler çıkaran uçağın en önemli özelliklerinden bir tanesi şu: Bu uçak ve mükemmel teleskobu ile, yıldızların oluşumunu izleyebilirsiniz, binlerce mil uzaktaki nebulaları, yıldız oluşum alanlarını, toz bulutlarını ve çok daha fazlasını.

Ayrıca, Boeing 747 teleskobu, diğer tüm bilimsel amaçlar çerçevesinde kullanılan teleskoplar arasında bir özelliği ile ayrılıyor: Teleskobun sistemi dijital ve güncellenebilir olarak tasarlandı. Bu da her zaman ”en modern” olacak aracı Boeing 747 yapıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu