Havacılık EğitimleriHavadan Bilgiler

Uçaklar Neden Eğri Bir Rota Üzerinde Uçuyor? Özel Rehber

Havacılığa merak ve ilgi duyan birçok kişi zamanında bu soruları sormuştur. ”Uçaklar Neden Eğri Bir Rota Çiziyor?” ”Uçaklar Neden Eğri Uçar?” Bu soruların cevabını Savaronna uzmanları örneklerle ve farklı rotalarla sizler için hazırladı.

Uçakların 2 birbirinden uzak şehir arasında uçarken ya da dünyanın bir noktasından diğerine uçarken, eğri bir rota çizdikleri daha belirgin olur.
Sizce uçaklar eğri değil düz uçsaydı daha mı çabuk ulaşırdı?
Şimdi şu fotoğrafa bakalım.

Haritanın böyle olduğunu düşünürsek düz çizgi size daha kısa geliyor olmalı. Fakat dünya böyle bir şekle sahip değil. Bu fotoğraf 2 boyutlu fakat dünyanın 3 boyutlu olduğunu size rahatlıkla söyleyebiliriz. 🙂

Şimdi gerçekte uçakların çizdiği rotanın aslında nasıl olduğuna bakalım.

Bu fotoğrafta göreceğiniz üzere uçakların düz bir şekilde diğer rotaya ulaşması pek mümkün değil. Uçaklar bir diğer noktaya giderken eğri bir rota izlemek durumunda.
Uçak pilotları örneğin İstanbul’dan Muğla’ya giderken en kısa mesafeyi tercih ederler. Bunun için Jeodezik denen yöntemi kullanırlar. (Jeodezik : Büyük Daireler)

Uçaklar Neden Eğri Uçar: Uçaklar En Kısa Yolu Nasıl Bulur?

Büyük daireler hakkında fikir sahibi olduysanız, sorumuzun cevabına oldukça yakın olduğumuzu söyleyebiliriz.

Uçaklar ve gemiler en kısa yolu bulmak için büyük daire seyri yöntemini kullanırlar. Bu yöntemde gemi ve uçaklar gidecekleri rotaya sanal bir ekvator çizgisi çizerler ve bu rotayı takip ederler.

Örnek olarak 2 uçak düşünelim ve bu uçaklar ekvator üzerinde olsun. Birisinin 8. diğerinin ise 9. meridyen üzerinde olduğunu varsayalım.
8. Meridyen’de ve ekvatorda bulunan uçağın kuzey kutbuna ulaşma mesafesini x olarak kabul edelim.
Dünya yüzeyi öklidyen olsaydı 9. meridendeki geminin kuzeye ulaşmak için gideceği yol pisagor teoremine göre karekök(x^2+111^2) şeklinde olmalıydı.

Fakat ilk geminin kuzey kutbuna gitmesi için gereken mesafe x’dir. Bu gemi için öklidyen düzeyde kısa olarak gözüken mesafe, hipotenüs mesafe rieann yüzeyinde en kıza mesafe olarak kabul edilmez.

Bu yüzden uçaklar bir noktaya gidecekleri zaman doğrudan öklidyen yüzey varmış gibi düz bir çizgi çizip gidemezler. Bulundukları alanla gidecekleri yer arasında sanal bir ekvator(büyük daire) çizerek, bu rotayı takip ederler.

Bu rota ise bize yazının başlığında belirttiğimiz gibi eğri gözükür. Fakat aslında dünyanın tam üstünden baktığınız zaman bu rotanın eğri olmadığını, dünya yüzeyine göre düz bir rota içerisinde ilerlediklerini görürüz. Tabii şu an için dünyanın tam üstünden bakma şansınız olmayabilir, bize inanmak zorundasınız. 🙂

Düz ve Eğri Uçma Konusunu Nasıl Sonuçlandırabiliriz?

Dünya yüzeyi bir tabak gibi düz değil, küresel bir eğri şeklindedir. Bu nedenle iki nokta arasında dümdüz bir çizgiye bizim baktığımız açı üzerinden bakmak mümkün değildir.

Uçaklar 3 boyut üzerinde seyahat ederler ve biz bunu genelde 2 boyutlu ekranlardan takip ediyor oluruz. Bazen pilotların bir mesafeyi kat ederken Grönland gibi bir yeri tercih etmesine anlam veremeyiz fakat bunun nedeni pilotların iki konum arasındaki en kısa yolu 3 boyutlu olarak hesaplıyor olmasından kaynaklanır. Biz Grönland’ı 2 boyutlu düşünerek olduğundan çok daha büyük düşünürüz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu