Eğitimler Ve BölümlerHavacılık Eğitimleri

CRM Nedir ve Havacılıktaki Yeri

CRM Nedir?

CRM(Ekip Kaynak Yönetimi), güvenli ve verimli bir operasyon sağlamak, hatayı en aza indirgemek, stresi önlemek ve verimliliği artırmak için uçuş ekibi personeline mevcut tüm kaynakların etkili bir şekilde kullanılmasıdır.

CRM, jet uçaklarındaki veri kaydedicileri ve kokpit ses kayıt cihazlarının kullanılmaya başlanmasının ardından uçak kazalarının nedenlerine ilişkin yanıt olarak gelişmiştir. Cihazlardan toplanan bilgiler çoğu kazaların, uçak ve uçaktaki sistemlerdeki teknik bir arızadan dolayı ve ya uçuş personelindeki beceri ya da teknik bilgi eksikliğinden kaynaklanmadığını göstermiştir.

Bu durum aslında uçuş ekibinin bulundukları  o an ki ortama uygun şekilde yanıt verememesinden dolayı kaynaklanıyor gibi görünmektedir.

Örneğin, mürettebat ve diğer kişiler arasında yetersiz iletişim farkındalık kaybına neden olabilir. Uçaktaki takım çalışmasında bir bozulma, anlaşmazlık oluşması nihayetinde ciddi bir kazayla sonuçlanabilecek yanlış kararlara neden olabilir.

CRM’in Havacılıktaki Yeri

Dinamik uçuş simülatörlerinin yaygın bir şekilde kullanılmasının ardından, uçak kazalarının nedenleri hakkında çeşitli teoriler üzerine deneyler yapıldı. Bu deneylerin sonuçlarına bağlı olarak, ekip üyelerine görünürdeki beceri eksikliğinin giderilmesi amacıyla çoğu havayolu şirketi tarafından eğitim verilmiştir.

Yeni eğitimin benimsediği teknikler toplu olarak CRM olarak bilinir duruma geldi. CRM’in önemi , daha güvenli ve daha verimli hava operasyonlarını teşvik etmekte dünya çapında kabul edilmektedir.

CRM’i oluşturan etkenler yeni değildir, ancak havacılık başladığından beri şu veya bu şekilde, genellikle ‘Havacılık‘, ‘Kaptanlık‘, ‘Mürettebat İşbirliği‘ gibi daha genel başlıklar altında tanınmıştır. Bununla birlikte, geçmişte , bu terimler resmi olmamış, yapılandırılmamış ya da ifade edilmemiştir. CRM, bu eksik durumu gidermeye yönelik bir girişim olarak görülmüştür. Bundan dolayı CRM, güvenliği fazlalaştırmak ve uçuş operasyonlarının verimliliğini yükseltmek için mevcut bütün kaynakları – ekipman, prosedürler ve insanlar – en iyi şekilde kullanan bir yönetim sistemi olarak tanımlanabilir.

CRM, bir uçağı uçurmak ve kullanmak için gerekli teknik bilgi ve becerilerden değil, daha çok organize bir havacılık sistemi içerisinde uçuşu yönetmek için gereken bilişsel ve kişilerarası yetkinliklerle ilgilenir. Bu bağlamda bilişsel beceriler, durumsal farkındalığı kazanmak ve ilerletmek, problem çözmek ve karar almak için kullanılan zihinsel durumlar olarak tanımlanabilmektedir. Kişilerarası yetkinlikler, iletişim ve ekip çalışmasıyla ilişkili bir dizi davranışsal faaliyet olarak kabul edilir. Diğer yaşam alanlarında olduğu gibi havacılıkta da bu yetkinlik alanları genellikle birbiriyle ve gerekli teknik becerilerle de örtüşür. Buna ek olarak, çok mürettebatlı uçaklarla sınırlı olmayıp, tek pilot operasyonlarıyla da ilgilidir.

pilotluk eğitimi veren okullar ve eğitim ile lisans alma süreci hakkında hazırladığımız detaylı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu