Eğitimler Ve BölümlerHavacılık Bölümleri

Ekip Tahsis Uzmanı Nedir

Havacılıkta ‘’ekip tahsis uzmanı’’ olarak sınıflandırılan personeller, sektör içerisinde taşıma fonksiyonu gerçekleşmeden önce, gerçekleşirken ve gerçekleşme sonrası süreç planları oluşturmaktadır. Ekip tahsis uzmanları; araç, gereç ve ekipmanları yetkin bir şekilde kullanarak, yapılan uçuşları en verimli ve kurallara uygun hale getirir.

Havacılık sektöründe planlama faaliyetleri makineler ve insanlar tarafından yönetilir. Operasyonlar belirli bir seviyeye kadar sadece makineler ve algoritmaları tarafından belirlenirken, belli bir noktadan sonra planlama faaliyetlerini farklı birimler yönetir. Bu birimlerden birisi ise ‘’ekip tahsis uzmanları’’ olmaktadır.
Ekip planlama uzmanları, insan faktörünü dikkate alarak, uçaklara ve uçuş tiplerine göre ekip ataması yapmaktadır.

Havacılıkta kurallar ve yetkinlik gerekliliğiyle her tip uçak ya da uçuş içi farklı eğitim almış ekipler görev almaktadır. Dolayısıyla uçuş tipine ve  uçağa göre verilen kabin hizmetleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Ekip tahsis uzmanları uçuşa katılması gereken ekip sayısını, kimin kiminle uçabileceği gibi birçok metriği hesaplar ve bu hesaplar sonucunda uçuşlar için ekip tahsis eder.

Ekip tahsis uzmanlarının uçuş için plan yaparken takip etmesi gereken 2 farklı kural listesi bulunur. Bunlardan ilki uluslararası havacılık kuralları diğeri ise işletme tarafından belirlenen kurallardır. Ekip tahsis uzmanları havacılık literatürüne göre, sezgisel ve meta-sezgisel modellerle optimizasyon modellerini birleştirerek çözüm önerileri oluşturmaktadır.

Ekip Tahsis Uzmanı: Atama Yaparken Nelere Dikkat Eder?

Havayolu planlaması birbirinden farklı birçok alandan oluşmaktadır. Planlamalar sırasında sorunlarla karşılaşmak her zaman mümkün olmakla beraber, ortaya çıkan sorunlar uluslararası havacılık kuralları ve işletme şartlarına göre çözüme kavuşturulmaktadır. Ekip planlama faaliyetleri doğası gereği en çok problemin ortaya çıkabileceği alanlardan biridir.
Bunun başlıca nedeni ekip planlama faaliyetlerinin diğer planlama alanlarına göre daha esnek bir çalışma alanı sunmasından kaynaklıdır. Ekip tahsis uzmanları yaptıkları işte yetkinlikleriyle, havacılıkta en büyük maliyet kontrol unsurlarından birini yönetirler.

Ekip tahsis uzmanları çalışanların çalışma sürelerini ve çalışma süresi içerisinde yaptıkları görevleri planlarlar. Yapılacak bir uçuş için ‘’nasıl bir ekip gerekiyor?’’ ‘’kaç kişi gerekiyor?’’ sorularının cevabını ekip tahsis uzmanları analiz eder ve buna göre atama yapar. Uçuşta yer alacak olan pilot, yardımcı pilot, uçuş mühendisi, kabin görevlileri ekip tahsis uzmanı planları sonucu belirlenir.

Ekip Tahsis uzmanları yaptıkları atama ve görevlendirmeleri tüm yasalara ve şirket prosedürlerine uygun olarak yaparlar. Ekip planlama sürecinde ilk olarak ekip eşleştirme daha sonra ise ekip atama yapılır.

Ekip Eşleştirme: Ekip eşleştirme çalışanların belirttikleri tercihler ve diğer prosedürlere göre aynı yerden başlayan ve aynı yerde biten uçuşların belirlendiği aşamadır. Bu aşamada en çok dikkat edilmesi gereken problem, ekip üyelerinin yaşadığı şehirde bulunan havaalanında başlayıp, yine aynı havaalanında biten uçuşun oluşturulmasıdır.
Ekip Atama: Ekip eşleştirme işleminin ardından, ekip üyelerinin bireysel olarak sahip olduğu özellikler, uçuş takvimi ve diğer metrikler hesaplanarak ekip atama işlemi yapılır.

Ekip Tahsis Uzmanı Planlama Yaparken Hangi Süre Kısıtlamalarına Uyar?

Uçuş ekibi planlaması yapılırken dikkat edilmesi gereken görev ve uçuş saatleri uluslararası havacılık kuralları doğrultusunda belirlenmiştir. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü uçuş ekibi sürelerini, havayolları firmasından aldığı haftalık raporla takip etmektedir.

Ekip tahsis uzmanı planlama yaparken şu sürelere dikkat eder:Pilotlar

Tek Pilot10 Saat Uçuş Görev Süresi, 6 Saat Uçuş Süresi
Çift Pilot10 Saat Uçuş Görev Süresi, 8 Saat Uçuş Süresi


Uçuş Ekip Üyelerinin, Uçuş Süreleri

1 Aylık110 Saat
3 Aylık300 Saat
1 Yıllık1000 Saat


Asgari Dinlenme Süreleri:

Günlük Uçuş(en az)En Az 8 Saat Dinlenme
11 Saat’e Kadar UçuşEn Az 10 Saat Dinlenme
11+ Saat UçuşEn Az 12 Saat Dinlenme
12 – 14 Saat Arası UçuşEn Az 24 Saat Dinlenme


Maksimum Uçuş Görev Süresi

Haftalık56 Saat
1 Ay210 Saat
3 Ay500 Saat
1 Yıl1800 Saat

– 24 Saat içerisinde uçuş ekibinde yer alan her üye en az 10 saat dinlenme süresine sahip olmalıdır.
– Uçuş görev süresi 6 saat altında dinlenme süresi minimum 8 saat, uçuş görev süresi 11 saat üzerinde, minimum dinlenme süresi 14 saat, uçuş görev süresi 12 saati geçtiğinde, minimum dinlenme süresi 14 saattir.
– Bir hafta içerisinde asgari 1 gün aylık ise en az 7 gün boş(izin günü) verilmelidir.
– Normal uçuş ekibi için uçuş süresi 14 saat, ilave ekip ile 16 saat, ilave tam ekiple 18 saat olmaktadır.
– Uçuş görev süresi, tek uçuş ya da uçuş serilerinden oluşmakta olan görev için, hazırlık ve uçuş süresi arasında geçen süredir. Bu süre minimum 60 dakika olmalıdır.
– Haftalık En fazla Uçuş Görev Süresi 60 Saat.
– Minimum dinlenme süresi uçuş sürelerinin iki katı olmalıdır.

Ekip Tahsis Uzmanlarının Görevleri ve Uygulama Alanları Nelerdir?

– Havayolu firması tarafından hazırlanan tarifeli uçuşlara göre, uçuş ekibi isimlerini, ünvanlarını, uçuş kalkış saatini deftere işlemek.
– Tarifede gerçekleşen değişiklikleri dispeçerliğe (uçuş hareket uzmanı) bildirmek.
– Uçuş için belirlenen ekibi görev öncesi aramak, görevlerini hatırlatmak
– Sefer iptali gerçekleşirse, uçuş ekibini yönetmeliğe göre yönetmek
– Sefer iptali durumunda görev başında olan personeli yedek listesine işlemek.
– Uçuşa katılamayan personel yerine yeni personel görevlendirmek.
– Belirlenen uçuş takvimine göre, uçuş programını günlük olarak basılı karta işlemek.
– Günlük gerçekleşen uçuş programlarını özet niteliğinde listelemek; uçuş ekiplerini, unvanlarını, kalkış saatlerini, isimlerini belirleyip, yazmak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu