Eğitimler Ve BölümlerHavacılık Bölümleri

Hava Trafik Kontrolörü Nedir, Nasıl Çalışır?

Hava Trafik Kontrol Hizmeti (ATC), bütün hava araçlarının uçuş sahasında, apron içinde, uçuşun bütün aşamalarında birbirlerine karşı kontrollü olabilmesini sağlar. Hava Trafik Kontrolörleri verdikleri hizmetle hava uçaklarının çarpışmasını engeller, hava sahasında düzenli trafik akışı olmasını sağlar. ” Hava Trafik Kontrolörü (ATCO) ” Hava Trafik Kontrol hizmeti veren kişiler için kullanılır. Hava Trafik Kontrolü sırasında kullanılan terimler/fonksiyonlar şunlardır:

 • Kule (tower)
 • Yaklaşma (approach)
 • Radar
 • Yer (ground)
 • Direktör (director)

Hava Trafik Kontrolörü Nasıl Olunur?

Havacılık alanında çalışmak istiyor ve ”hava trafik kontrolörü nasıl olunur?” sorusunun cevabını arıyorsanız, Savaronna uzmanları tarafından sizlere aktarılan bilgileri rahatlıkla okuyabilirsiniz.
Hava Trafik Kontrolörü, havacılık alanında çalışmak isteyenler için en yoğun görev dallarından birisidir. Bir trafik kontrolörü bazen 10 uçak bazen 35 uçaktan sorumlu olabilir. Bu nedenle göreve gelmeden önce birçok testten geçerler. Havacılık kazalarında ilk incelemeye giren meslek dallarından birisi, hava trafik kontrolörü olmaktadır.

hava trafik kontrolörüTürkiye’de Trafik Kontrolörü olmak için 2 farklı yol bulunmaktadır. Sizin için uygun olanı seçerek, kariyer merdivenlerinizi tırmanmaya başlayabilirsiniz.

1. Yöntem: Hava Trafik Kontrolörü Olmak

Hava Trafik Kontrolörü olmak için DHMİ tarafından belirlnen şartlar şu şekildedir:

 • Türkçe ve İngilizce dillerinde yüksek dil seviyesi, akıcı konuşma, düzgün konuşabilme, kusursuz dil geçişleri.
 • KPSS’de minimum 70 puan almak.
 • Adli sicilinin temiz olması.
 • Maksimum 27 yaşında olmak.(işe başlamak için)
 • Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak.
 • Detaylı, tam taramalı sağlık testinden geçebilmek.
 • Kekemelik, pelteklik sorunları yaşamamak, aksansız konuşabilmek, kusursuz lehçeye sahip olmak.

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen bu şartların hepsini karşılayabiliyorsanız, ilk aşama için birer Havacılık Trafik Kontrolörü adayı olabilirsiniz.
  Bu aşamadan sonra ilk yapmanız gereken DHMI tarafından belirlenen tarihlerde Bilgisayar destekli seçme sınavını ve yazılı sınavı, diğer adaylardan daha yüksek puanla geçmek olacaktır.

  Sınavı diğer adayların üstünde tamamlar ve evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlarsanız, DHMİ tarafından yaklaşık 6 ile 8 ay arası sürecek olan eğitiminiz başlatılmaktadır. Bu eğitim sürecinde direkt Trafik Kontrolörü olunmamaktadır. İlk olarak aldığınız eğitime dair sorular içeren yeterlilik testini geçmeniz ve unvanınızı elde etmeniz beklenmektedir.

2. Yöntem Hava Trafik Kontrolörü Olmak

Türkiye’de sadece bir Üniversite içinde Hava Trafik Kontrol Bölümü yer almaktadır. Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu bünyesinde yer alan bu bölüm, sizi özel bir yetenek sınavıyla trafik kontrolörü yapabilmektedir. Peki Nasıl?


İlk aşamada 5 Yıllık eğitim aldıktan sonra, KPSS’den minimum 70 puan almanız gerekmektedir. Burada yeterlilik elde ettikten sonra DHMİ tarafından alım yapılıyorsa, üniversitenin hava alan kontrol kulesinde 2 ay çalışarak, DHMİ Trafik Kontrolörü yeterlilik sınavına giriş hakkı kazanabilirsiniz.

Hava Trafik Kontrolörü Ne İş Yapar? Hava Trafik Kontrolü

Saha içerisinde oldukça kritik görevler üstlenen bu meslek grubunun görevleri birbirini tamamlayan bir çizgi üzerindedir. Savaronna ekibi tarafından hazırlanan DHMİ standartları şunlardır:

 • Hava araçlarıyla telsiz ve radar temasını sürdürmek.
 • Hava araçlarının sefer boyunca hareketlerini ve havaalanındaki hareketlerini yönlendirmek.
 • Hava araçlarına kalkış ve iniş sırasında, tırmanma ve alçalma ile ilgili bilgi vermek, optimal seyir seviyesini iletmek.
 • Hava araçlarına seferleri için hava durumu hakkında bilgi vermek, güncel hava olaylarını bildirmek.
 • Uçak kazalarının yaşanmaması için gerekli prosedürleri takip etmek, uygulamak.
 • Tahmin edilmeyen / beklenmedik durumlarda, plan dışı gelişen hava trafiğini kontrol etmek.
 • Pist içerisinde uçakların hareketlerinin kontrol edilmesi
 • Hava araçlarına havalimanı etrafında uçuşları hakkında bilgi vermek, trafiği kontrol etmek.

Hava Trafik Kontrolörleri İçin Maaşı Ne Kadar?

Bu meslek grubunun stajyerleri ve asistanları 2020 itibariyle minimum 5850TL ile – 7500TL arasında maaş almaktadır. Yeterlilik sınavını tamamlayan bir görev maaşı ise 10500TL ile 12500TL arasında değişiklik göstermektedir.

Kontrolör olarak mesleğini icra eden kişilerin maaşlarının değişmesine sebep olan birçok etken vardır. Meslek içinde girilen yeterlilik sınavları, bonuslar, hava tazminatı gibi durumlar maaşlar değişmesinde en büyük etkendir.

Hava Trafik Kontrolörü Lisansı Nasıl Alınır

Hava Trafik Kontrolörü lisansı almak için, öncesinde olan tüm aşamaları tamamlamalı ve eğitiminizin sonunda DHMİ tarafından yapılan yeterlilik sınavına girmelisiniz.

Hava Trafik Kontrolörleri İçin Alım Ne Zaman?

DHMİ Tarafından yapılan duyurularla her sene alım zamanları değişmektedir.

Hava Trafik Kontrolörlerinin Maaşı Ne Kadar?

Stajyer Hava Trafik Kontrolörü için maaş seviyesi 5850TL ile 7500TL arasında değişiklik göstermektedir. Hava Trafik Kontrolörü maaşı ise 10500TL – 12500TL arası değişmektedir.

Hava Trafik Kontrolörleri İçin Eğitim Süreci Nasıl?

Hava Trafik Kontrolörleri için belirlenen Eğitim Sürecinde, stajyerin hava trafik kontrol sürecine tam hakim olması için düzenli bir eğitim verilir. Eğitim süresi yaklaşık 6-8 ay sürer ve eğitim sonunda bir sınav yapılır.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü sistemi üzerinden güncel duyuruları takip etmek için buraya tıklayabilirsiniz. Havacılık ile ilgili detaylı bilgiler edinmek için web sitemizdeki diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu