Eğitimler Ve BölümlerHavacılık Bölümleri

Apron Memuru Olmak? Apron Memuru Maaşı, Çalışma Düzeni, Şartları

Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ ) bünyesinde hizmet veren Apron Memuru, havacılık alanında son yıllarda en çok tercih edilen meslekler arasında yer alıyor. Savaronna uzmanları ”Apron Memuru Ne İş Yapar?” ”Apron Memuru Maaşı Ne Kadar?” ”Apron Memuru Çalışma Saatleri Nasıl?” sorularını, ziyaretçileri için güncel bilgiler ile cevapladı. Apron Memuru Olmak hakkında merak ettiğiniz her şeyi bu içerikte bulabilirsiniz.

Havacılık arka planda onlarca kişinin aktif rol aldığı, hareketliliğin ve akışın her an sürdüğü meslek alanlarından birisi. Apron Memurları bu hareketlilik içerisinde birçok farklı görev alıyor. Genel olarak görev tanımları ise şu şekilde; Uçakların pist park planlaması, havaalanı hava trafik kontrolü saptama işlemlerini yapan, halk arasında ”sarı taksi” olarak bilinen meslek grubudur.
Apron memurları havaalanlarında trafiğin düzenini sağlayan en önemli unsurlar arasında yer alırlar.

Apron Memuru Ne İş Yapar? Apron Memuru Olmak

DHMİ tarafından iletilen standartların uygulanma sürecini takip eden, uygulamaya yardımcı olan Apron Memurları, DHMİ’nin sağaldığı araç, gereç ve ekipmanları, görevlerini yerine getirmek için kullanmaktadır. Apron memurları için DHMI tarafından belirlenen görev maddeleri şunlardır

 • Kullanılan uçak park sahasını, alan içerisinde yer alan uçak tiplerine, alan içerisinde uçakların kalma sürelerine göre planlamak / tahsis etmek.
 • Havaalanına iniş yapan uçakları, follow me aracı ile uygun iniş / durma alanına taşımak.
 • Park sahasına kadar eşlik edilen uçakların, uçak kimliğini, alanı kullanma süresini, hizmet biçimini kayda almak. Kayıta alınan bilgileri apron şefine teslim etmek.
 • Alana yük / yolcu ya da ikmal ihtiyacı için inen uçaklara yön göstermek. Follow me aracıyla uçakların rotasını sağlamak.
 • Havaalanında uçakların iniş / kalkış alanı, pist taksi yolu, apronlar üzerinde bulunan işaretlerin, emniyet uyarılarının takibini yapmak. Bozulan işaret / çizelgelerin bildirimini yapmak. Yeniden yapılmasını takip etmek.
 • Havaalanında alanın süpürülme, temizlenme işlemleri için garaj amirliğiyle kordine bir şekilde ilerlemek.

Apron Memurları havaalanında yaptıkları kontrollerde, ceza kesme yetkisine sahiptir. Uçakların ya da diğer takip edilen unsurların takip etmedikleri sorumluluklarda, Apron Memurları ceza yetkisini kullanabilir.


Apron Memuru Çalışma Saatleri Nasıl? Apron Memuru Olmak

Apron memurlarının çalışma saatleri, çalıştıkları havaalanın yoğunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir. DHMI tarafından belirlenen genel standartlar ise 12 saat çalışma 24 saat dinlenme, 24 saat çalışma 48 saat dinlenme şeklinedir.

Apron Memuru Nasıl Olunur?

DHMI Apron Memuru alımlarında üniversitelerin havacılık yönetimi bölümünden mezun olması gerekmektedir. B Sınıfı ehliyet sahibi, havacılık yönetimi lisans mezunu olan kişiler apron memurluğu için başvuru yapmayı düşünebilirler. Apron Memuru alımları KPSS puanlarıyla yapılmaktadır. Az kadro açılan bir bölüm olması nedeniyle Apron Memurluğu KPSS puanı minumum 85 olmaktadır. KPSS Üzerinden belirli bir puanın üzerinde olan kişiler DHMI tarafından yapılan işe alım duyurularını takip edebilir.

2021 Apron Memurluğu İçin KPSS Puanım Kaç Olmalı?

DHMI tarafından yapılan alımlarla ilgili henüz bir bilgi verilmedi. 2021 Yılında Apron memurluğu için ortalama puanın +89-90 civarında olacağı düşünülüyor. Bu puan DHMİ’nin yaptığı alım sayısına göre -3 -4 azalabilir ya da +3 +4 artabilir.

Yorumlar altından KPSS 2021 ile ilgili aklınıza takılan her şeyi sorabilirsiniz, aynı gün içinde Savaronna uzmanları yanıtlayacaktır.

Kadınlar Apron Memuru Olabilir Mi?

Kadınlar Apron Memuru ünvanına sahip olabilir. Havacılık yönetimi mezunu kadınlar, KPSS’den yeterli puanı alarak DHMI tarafından yapılacak olan işe alımlarda tercihte bulunabilir. Kadınlar Apron Memuru olarak, Erkek bireylerle aynı görevi yaparlar.

Apron Memuru Maaşı Ne Kadar?

Apron Memurları maaşları alınan havacılık tazminatı ve diğer detaylara göre değişiklik gösterebilmektedir. 2021 Yılından itibaren minimum Apron Memuru Maaşı 5800TL olarak kabul edilmektedir. Maaş seviyeleri alınan ekstra ücretlerle beraber 6500₺ – 7000₺’e kadar çıkabilmektedir.

Apron Memuru Hangi Bölümden Alıyor?

Apron Memuru bölümü için havacılık yönetimi lisans bölümünden mezun olmak gerekiyor. Lisans tamamlamış kişiler aday olarak başvurabilir.

DHMI Apron Memuru Bayan Alımı Yapıyor Mu?

Evet, Apron Memuru kadın alımları DHMI tarafından yapılmaktadır.

Apron Memuru Maaşları Ne Kadar?

Apron Memuru Maaşı 5800TL – 7000TL arası değişiklik göstermektedir.

Apron Memuru Nedir?

Apron Memuru havaalanında uçakların pist park planlaması, uçak inişlerinde işaret sağlaması, hava trafik kontrolünü sağlamaya yardımcı olan DHMI memurlarıdır.

Apron Memuru KPSS Puanı Kaçtır?

Apron Memuru olmak için minimum olarak 85 KPSS puanı almak gerekmektedir.(son yılların ortalaması)

Apron Memuru Nasıl Olunur?

Apron Memuru olmak için havacılık yönetimi bitirmek, KPSS üzerinden minimum 85 puan almak ve DHMI tarafından açılan Apron Memuru kadrosuna başvurmak gerekmektedir.


İlgili Makaleler

11 Yorum

 1. Merhabalar İyi günler Ben önlisans sivil hava ulaştırma işletmeciliği mezunuyum.Apron memuru olabilir miyim

 2. İyi günler. Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği lisans mezunuyum. KPSS branş bazında 140. sıradayım. Bu atamada düz memurlarıda havacılık mezunlarından aldılar. Sizce memur veya apron memuru olma ihtimalim var mı?

  1. Süleyman,
   Bununla alakalı birşey söylememiz doğru olmaz. Atama sayılarına bağlı bir durum. Umarız fazla alım olur ve atanırsın..

 3. Merhabalar efendim ben de apron memeru olmak istiyorum da en kolay ve iyi bir şekilde olabilirim

 4. Merhabalar iki sorum olacaktı. Atama yapılırken şehirleri biz seçebiliyor muyuz?
  Apron memurluğunda yükselme şansımız var mı, sürekli ayakta çalışılan bir meslek mi?
  Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Evet sehirlerinizi seçebilirsiniz. Apron memuru daha çok sahada olan birimlerden. Yükselme her meslekte olduğu gibi buradada var tabii ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu