Eğitimler Ve BölümlerHavacılık EğitimleriHavadan Bilgiler

Airbus Ve Boeingin Ayırt Edici Özellikleri Nelerdir?

Havacılık dünyası ile yakından ilginenlerin en merak ettiği konu kuşkusuz uçak türleri. Gövde yapıları, kuyruk şekilleri ve konumları, burun hizaları, tekerlek işlev ve sayıları bakımından birbirinden ayrılan uçak türleri, aslında kolayca isimlendirilebilir. Dünyadaki iki büyük uçak devi Airbus ve Boeing, çeşitli bakımlardan farklı metodlar uygulayarak ürettikleri uçakları dünya devi havacılık firmalarına satıyorlar. Bize de bu uçakları derinlemesine incelemek düşüyor! Savaronna ekibi bugün ‘’Airbus ve Boeingin ayırt edici özellikleri nelerdir?’’ sorusunun yanıtını araştırdı. Artık bu iki uçak türünü havadayken bile tanımak istiyorsanız bu içerik tam size göre demektir!

Airbus ve Boeing’in Ayırt Edici Özellikleri: Temel Farklar

Bu içerikte öncelikle iki markanın temel tasarım ve mühendislik felsefeleri bakımından ayrıldıkları noktalara değineceğiz. Fakat şunu unutmayalım: modelden modele ayrışan ve benzeyen noktalar farklılık gösterebilir. Bu yüzden daha sonra birkaç spesifik modeli de birbiri ile karşılaştıracağız.

 1. Boeing ve Airbus uçakları karşılaştırma faktörü aradığımızda öncelikle uçak burnunu göreceğiz. Çünkü boeing uçaklarının burun kısımları genellikle keskin bir üçgen şeklini andırır. Airbus uçaklarının burun uç kısmı ise yuvarlak bir kavis çizer.
 2. Pencereler! Airbus uçakları karemsi bir görüntüye çok yakın pencereler barındırırlar. Boeing uçaklarda ise pencereler yukarıda doğru hafifçe genişler. Boeing uçak pencerelerinin V harfini andırdığını söylemek mümkün.
 3. Motoların yerleri! Boeing uçaklarda silindirik yapıya sahip olan devasa kanat motorlarının kanatların önünde olduğunu görüyoruz. En azından çoğunda. Airbus uçaklarındaysa kanat takımları motorların alt kısımlarında yer alır.
 4. Uçakların kanat uçlarındaki küçük ışıklar yanıp sönerler. Boeing’te bunlar bir kez yanar, görece uzun süre kalır ve daha sonra söner. Airbus uçaklarda ise kısa süreliğine yanıp sönmeye devam ederler.
 5. Airbus ve Boeing uçak farkları incelemesi yapmak için kimi zaman uçağa nasıl girdiğinizi hatırlamak bile yeterli. Airbus uçaklarda kapı öncelikle sert bir şekilde dışarı itilir. Daha sonra ise yana doğru kaydırılır. Boeing uçaklarda ise bu durum çok daha farklıdır. Kapılar sıradan bir kapı açar gibi ileri doğru ittirilerek açılır ve kapı uçak gövdesine neredeyse parelel olacak kadar açıldıktan sonra kapı gövdesi dışarıyı görür.
 6. Bir pilot için Airbus ve Boeing farkı çok daha nettir. Çünkü bu iki farklı uçağın kumanda merkezleri birbirinden epey farklı. Kokpitte pilotun kumandasını sağlayan pitch ve roll adı verilen iki eksen var. Bu eksenlerin kumanda edilmesini sağlayan kumanda, Boeing markalı uçaklarda lövyedir.  Eğer bir pilot Airbus marka uçak kullanıyorsa, solda oturan pilotun hemen sağ tarafından ulunan joystick, kumanda olarak kullanılır.
 7. Kokpit kısımda yan camlar, Yan Windshield da denen alanlar iki markada da farklılık gösteriyor. Boeing uçaklarında bu camlara alt kısımdan bakarsanız V harfi görecek gibi olursunuz. Airbus uçaklarında ise görüntü düz bir çizgiye benzer.

Boeing 737 ve Airbus 320 Karşılaştırması

‘’Airbus ve Boeingin ayırt edici özellikleri nelerdir?’’ sorusunu sorduk ve en genel hatları ile yanıtladık. Peki bu iki farklı markanın modellerini birbirleriyle karşılaştırıp bu farkları model üzerinde görmeye ne dersiniz?

 İlk incelememizi Boeing 737 ve Airbus A320 arasında yapalım.

Boeing 737

Airbus Ve Boeingin Ayırt Edici Özellikleri
 1. Boeing 737 modelinde uçak kuyruk kısmını gövdeye bağlayan kısımda, yani uçağın hemen ön kısmında üçgene benzer bir görünüme sahip dorsal bir alan bulunur. Bu alan uçakla gövde arasında bir geçiş oluşturur.
 2. Yine aynı model, yere inme sırasında kullanılan iki adet çift tekerleğe sahiptir. Bu çift tekerlekler kanatların ön kısımlarında olacak şekilde konumlanmıştır.
 3. Boeing markalı bu uçak, sivri bir burun görünümüne sahip olması ile Airbus 320’den ayrılır. Ayrıca bu uçağın gövde kısmı ise diğer modele kıyasla biraz daha dardır.
 4. Boeing markalı bu uçakta kanat motorları kanadın önüne yerleştirilmiştir. Yine yuvarlak hatlara sahip büyükçe motoru dışardan baktığınızda rahatlıkla fark edebilirsiniz.
 5. Uçağın kokpit alanındaki yan camlara baktığınızda V harfine benzer bir görüntü dikkatinizi çekiyor.

Airbus A320

Peki, bunlar karşılığında Airbus 320’nin özellikleri neler?

 1. Airbus 320’yi ilk gördüğünüzde onu bir Boeing’ten ayırt etmenizi sağlayacak ilk şey yuvarlak hatlı uçak burnudur. Ayrıca, bu modelde her bir kanatın altında bir adet yuvarlak gövdeye sahip motor bulunur.
 2. Airbus uçağının kanatlarının etrafında acil çıkış kapılarını kapılarını sıklıkla görürsünüz. Kabin kapılarının önünde ve arkasında ve kanatların üzerinde iki adet acil çıkış kapısı bulunmaktadır.
 3. Uçağın kokpit alanındaki cam düz bir çizgi oluşturmuş halde.

Airbus A321 ve Boeing 767-200 Karşılaştırması

Boeing 767-200

 1. Boeing 767-200 modelinde uçak kanadı üzerinde bir adet acil çıkış kapısı bulunur.
 2. Uçak uzunluğu 48 metre olarak belirlenmiştir.
 3. Bu uçak modelini Airbus ile kıyasladığımızda ana iniş takımının görece öne düştüğünü görüyoruz.
 4. Uçakta ön takımda bir çift tekerlek, orta kısımda ise sağ tarafta iki çift, sol tarafta iki çift olmak üzere on adet tekerlek bulunur.
 5. V şeklinde pencereler bulunur.

Airbus A321

 1. Pencereler kare şeklindedir.
 2. Bu uçak modelini Airbus ile kıyasladığımızda ana iniş takımının görece arkaya düştüğünü görüyoruz.
 3. Uçak uzunluğu 45 metre olarak belirlenmiştir.
 4. Uçakta ön takımda bir çift tekerlek arka takımda ise bir sağda bir de solda olmak üzere iki adet çift tekerlek bulunur. Yani toplamda uçak alt takımında altı adet tekerlek bulunmaktadır.

Havacılık ile ilgili daha fazla içeriğe habere ulaşmak için buraya tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu