Eğitimler Ve BölümlerHavacılık Bölümleri

AIM Memuru Nedir? Ne İş Yapar? AIM Memuru Olmak

Ulusal ve Uluslararası uçuş emniyetini, etkinliğini, düzenini ve verimliliğini havacılık kurallları çerçevesinde belirli standartlar çerçevesinde uygulayan meslek grubuna ‘’AIM Memuru’’ denmektedir. 5 Ağustos 2020 itibariyle resmi gazetede yayınlanan karar ile ‘’AIM Memuru’’ unvanı ‘’Havacılık bilgi yönetimi uzmanı’’ olarak değiştirilmiştir. AIM Memuru olmak için içeriğimizi detaylı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.
Son yıllara kadar çok bilinmeyen AIM Memurluğu, havayolu kullanımının artmasıyla popülerlik kazanmaya başladı. Havacılık Bilgi Yönetimi (AIM) birimleri uçuş öncesi, uçuş esnası ve sonrasında topladıkları tüm verileri/bilgileri uçuş firmaları ve pilotlar için kullanıma sunar. Havacılık emniyeti için oldukça önemli bir görev yapan AIM Memurları, sundukları veri ve bilgilerin doğruluğundan emin olmak durumundadırlar.
Havacılık bilgi yönetimi uzmanı hava sahaları ve hava limanları, uçuş yapan uçaklar, yolcu durumu, uluslararası gelişmeleri takip etmekle sorumludur. AIM memurları tarafından toplanan veriler, stabil bir uçuş için işlenir. Bu nedenle toplanan verilerin güvenli ve tutarlı olması gerekmektedir.

Havacılık Bilgi Yönetimi Uzmanı (AIM Memuru) Ne iş Yapar?

Son yıllarda ülkemizde en çok tercih edilen meslekler arasında yer alan ‘’Havacılık Bilgi Yönetim Uzmanı (AIM Memuru), havacılıkta düzeni sağlamak için birden fazla görevi üstlenmektedir. AIM Memurları tarafından yerine getirilmesi gereken başlıca görevler şunlardır:

– Havacılık Bilgi Bülteni (AIP) standartlarına uygun olarak yayınlamak ve dağıtmak için İngilizce ve Türkçe olarak, Hava sahası ve hava limanlarına ait bilgi toplama.
– Görev aldığı hava sahasında tüm yerli ve yabancı uçakların uçuş izin kontrollerini yapak.
– ‘’Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’’ temsili olarak Türk Hava Sahası kullanım izinlerini sağlamak, izinsiz uçaklarda standart sürecin takibini yapmak.
– Uçuştan hemen önce, sefer hazırlığında olan hava araçlarının uçuş planlarını havacılık standartlarına göre incelemek ve onay vermek.
– Uçuş öncesinde ya uçuş sırasında, seferle ilgili tüm durumları uçuş personeline aktarmak.
– Havacılık bilgi yönetimi uzmanı olarak uluslararası gelişmeleri takip etmek, istenildiği takdirde rapor hazırlamak.

uçuş ekranı

AIM Memuru ( Havacılık Bilgi Yönetimi Uzmanı ) Nasıl Olunur? AIM Başvuru Şartları

Günümüzde üniversitelerin AIM Memurluğu (Havacılık Bilgi Yönetimi Uzmanı ) ile ilgili doğrudan bir bölüm veya programı bulunmamaktadır. AIM Memuru olmak için üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olunması gerekiyor. Bununla beraber KPDS / YDS sınavlarından minimum D seviyesinde yeterlilik gerekmektedir. AIM Memurları meslekleri gereği İngilizceye sık sık ihtiyaç duymaktadır. Uluslararası Hava Trafiğine hakim olmak için İngilizce seviyesinin yüksek yeterliliğe sahip olması gerekmektedir.

Havacılık Bilgi Yönetim Uzmanı olmak için KPSS lisans sınavından 90 üstü bir puan almak gerekiyor. İngilizce yeterliliklerini YDS sınavı ilede belgelendirmiş olması gerekmektedir.

AIM Memuru Olmak İçin Şartlar Nedir?

– KPDS / YDS sınavlarından D seviyesinde yeterliliğe sahip olmak.
– Lisans mezunu olmak.
– Emniyet için yapılan güvenlik ve arşiv araştırmasını geçmek. :

Not: AIM memurları sadece DHMİ bünyesinde çalışmaktadır.

AIM Memurları Ne Kadar Maaş Alır?

En revaçta olan mesleklerden biri olan AIM Memurluğu için gösterilen ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor. AIM Memurları işe başlangıç(staj) ve iş başlangıcı sonrası farklı ücretler almaktadır. 2020 – 2021 İtibariyle AIM Memuru maaşı stajyer için 5000TL, AIM Memuru Maaşı ise 7000TL-9000TL’dir. AIM Memuru olmak isteyenler için güncel maaş listesi bu şekildedir.

‘’AIM Memurları ne kadar maaş alır’’ sorusunun cevabı aile yardımı, havacılık tazminatı, çocuk yardımı, yabancı dil tazminatı gibi durumlarda verilen  ek ücretlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

AIM Memurluğu İçin Yaş Şartı Var Mı?

AIM Memurluğu için yaş şartı, meslek hakkında araştırma yapan kişiler tarafından sık sık merak ediliyor. DHMİ tarafından AIM Memuru yaş şartı hakkında herhangi bir üst sınır koyulmamıştır. Lisans mezunu olan ve diğer şartları taşıyan herkes AIM memurluğu için başvuru yapabilir.

AIM Memurluğu Stajyerlik Eğitimi Nedir?

AIM Memuru Stajyer eğitimi 5 ay süren bir süreçten oluşmaktadır. Süreç sonunda yapılan yazılı test sınavını geçene kadar, çalışan statüsü AIM memuru olarak kalmaktadır. Eğitim sürecinde AIM memuru normal standartlarda çalışmaz ve eğitimini sürdürür. Stajyerlik sürecinde 300 saatlik bir eğitimi, en az 3 yıllık tecrübeye sahip olan AIM memuru vermektedir. Sürecin sonunda yapılan sınavda başarılı olan stajyerler, tek başına çalışmaya başlayabilir.

AIM Memuru Olmak :AIM Memurluğu Çalışma Saatleri Nasıl?

AIM Memurları 12 saat çalışma, 24 saat dinlenme ya da 24 saat çalışma 48 saat dinlenme yaparak görev almaktadır. Stajyer memuru AIM çalışma saatleri eğitim sürecine göre değişiklik göstermektedir. Toplamda 300 saat eğitim verilmektedir.

AIM Memurluğu ve havacılık hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sitemizde yer alan diğer içerikleri inceleyebilirsiniz.İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Merve,
   Yökdil akademik alanda geçerli olan bir sınav mesela,
   Yüksek lisans doçentlik vs alanlarında başvuruda kullanabiliyor. Yine bazı üniversitelerin hazırlık muafiyeti içinde aynı şekilde.
   YDS ise bunlara artı olarak KPSS dil isteyen yerlerde kullanılıyor.
   Yani YDS gerekiyor. Eğer herhangi bir güncelleme olmazsa.

   1. Teşekkür ederim bir sorum daha olacak aim memurluğu için yds bin etkisi yüzdelik bazında mı ? Mesala %80 KPSS puanı %20 YDS gibi mi yoksa kpss puanları yüksek puanlılardan başlamak üzere sıralandığında daha sonra aralarından ingilizce puanı en yüksek olanın tercih edilmesi şeklinde mi ?

    1. Merve,

     Kpss puanın yeterli olduğunda dil belgen yoksa olumsuz olur. Eğer dil belgen var ise istenilen şartı karşılamış olursun. Önemli olan senin burda kpss puanın. Bilgisayar sertifikası istenmesi gibi düşün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu